Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Jedna z největších autoškol končí, chybí zkušební komisaři

Autoškola - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autoškola - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Pražská autoškola Fresh, jedna z největších v Česku, na sebe podala návrh na insolvenci. Důvod? Podle majitelů za krach může šikana úřadů a nedostatek zkušebních komisařů, kvůli kterému autoškola dlouhodobě nedostávala termíny zkoušek pro své žáky.

„Od srpna začaly problémy, úřady nám nedávaly termíny nebo je rušily. Například v sedm hodin ráno nám bylo známeno, že komisaře bolí zub. Postupně k nám chodilo stále méně žáků a už se to nedalo zvládat,“ říká Petr Kucek, spolumajitel autoškoly Fresh.
Autoškola, fungující jeden rok, nabízela velmi nízké ceny okolo sedmi tisíc za kurz a spoléhala na velký počet zákazníků. Brzy se ale rozneslo, že žáci musí na zkoušku čekat i několik měsíců.

„Po internetu se začaly šířit hanlivé poznámky a recenze a najednou se nikdo nehlásil. Jestliže chcete podnikat s těmito cenami, musíte nabrat obrovský počet lidí. Když vám ale najednou klesnou ze 120 na 20 měsíčně, tak to nefunguje,“ řekl LN jeden z učitelů v autoškole.

'Házeli nám klacky pod nohy'

Podle Kucka však byla autoškola cíleně znevýhodňována a termíny nedostávala záměrně. Na postup si firma stěžovala i na ministerstvu dopravy. „Autoškola Fresh podávala jakýsi podnět, nicméně to byla neoficiální stížnost přes email. Ministerstvo zahájilo předběžné šetření, v rámci kterého ale byly zjištěny základní nedostatky, jako malý počet odučených hodin a špatná výuka, až 80 procent žadatelů o řidičák u zkoušky propadalo,“ uvedl Karel Bezděkovský, referent odboru silničních vozidel ministerstva dopravy.

Podle Kucka však žáci autoškoly u jízd propadali kvůli dlouhé pauze mezi ukončením výcviku a absolvováním zkoušky. "Museli dlouho čekat, tři měsíce nesedli za volant, podle zákona ani nemohli. Když šli na zkoušku, tak už všechno zapomněli," vysvětluje Kucek. U teoretických částí podle něj měli žáci naopak nadprůměrné výsledky.

ČTĚTE TAKÉ:

Nedostatek komisařů trápí úřady a zejména pražský magistrát již delší dobu, mnoho jich muselo v minulých měsících odejít kvůli korupčním aférám. Jejich počet by měl narůst v roce 2013. Podle spekulací ale měla autoškola Fresh dojet na to, že velký počet studentů úředníci na Praze - Západ, kde byla firma registrovaná, stíhat ani nemohli. Licenci na provozování autoškoly v Praze, kde je komisařů více, však firma Fresh nedostala.

Studenti autoškoly Fresh by se nyní měli přihlásit do insolvenčního řízení. Šance na vrácení peněz je ale velmi malá. Autoškola dluží měsíční mzdu i učitelům, kteří se již smiřují, že peníze neuvidí. "V pátek tvrdili, že peníze budou na účtech včas, ještě se nabírali další žáci. V sobotu vystěhovali kanceláře a v pondělí vyhlásili insolvenci. Máme se o mzdu přihlásit do insolvenčního řízení, ale šance, že peníze dostaneme, je nulová. Kanceláře byly pronajaté, auta na leasing, takže v té firmě je pouze 200 tisíc vklad, nic jiného," uvedl učitel autoškoly.

Podle ministerstva dopravy mohou žáci, kteří již ukončili výcvik a dosud je autoškola nepřihlásila na zkoušku, podat stížnost na obecní úřad obcí s rozšířenou působností a    testy podstoupit. Ti, kterým ještě zbývají nějaké odježděné hodiny, jsou na tom podstatně hůře. "V tomto případě je to problém, žáci se mohou zkusit domluvit s jinou autoškolou, aby je vzali do výcviku s tím, že mají už odježdený určitý počet hodin," radí Martin Novák, mluvčí ministerstva dopravy.

"Každému studentovi dáme dokumenty, aby mohli jít do jiných autoškol, i když zákon to nevyžaduje," říká k tomu Kucek. Podle zdrojů LN však není jasné, zda tyto studenty ostatní autoškoly přijmou kvůli údajné špatné kvalitě předchozí výuky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...