10. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Křeček: Policie nemá právo zabavit řidiči za telefonování mobil

Telefonování v autě - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefonování v autě - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Policie podle zástupce ombudsmana Stanislava Křečka nemá právo zabavit řidičům mobilní telefon, když je přistihne při telefonování za jízdy. Stát se to může, pokud řidič při následné kontrole vinu popírá. Pak je záležitost předána do přestupkového řízení a se spisem je předložen také zabavený mobil jako důkaz přestupku. Tento postup je ale podle Křečka chybný.

Mobilní telefon není důkazem dopravního přestupku, protože jeho vlastnictví nic nedokazuje. Přestupek spočívá v držení přístroje v ruce za jízdy, a to musí být dokázáno, vysvětlil Křeček. O věci již informoval policejního prezidenta Martina Červíčka. Ten ale na ni nemá stejný názor; podle něj jednají hlídky při zabavení telefonu v souladu se zákonem.

O věci proto bude kancelář ombudsmana dále jednat. Problém souvisí s případem řidiče z Brna, který podle spisu telefonoval za jízdy bez pomoci handsfree. Zastavila jej hlídka, a když svůj přestupek popřel, zabavila mu mobil jako důkaz jeho porušení zákona a předala jej i se spisem k přestupkovému řízení.

Za mobil v ruce hrozí pokuta 2 500 korun

Brněnský magistrát následně dospěl k závěru shodnému s Křečkem. Mobil není důkazem toho, že jej řidič držel za jízdy. Proto policie motoristovi vrátila přístroj. Za telefonování za jízdy, tedy konkrétně držení mobilu v ruce, hrozí pokuta o 1500 do 2500 korun a zápis dvou trestných bodů do bodového hodnocení řidiče.

Policejní kontrola ve Vinohradské ulici

Policejní kontrola (ilustrační)

Zabavení telefonu podle zástupce ombudsmana neodpovídá principům právního státu a pravidlům uplatňování veřejné moci. "Nerespektuje ani zásadu přiměřenosti zásahu, racionální zdůvodnitelnost zásahu, ani zákaz nadbytečného použití nástrojů regulace, tedy zákaz samoúčelnosti," zdůraznil Křeček.

Upozornil, že zabavení telefonu může následně dostat řidiče do tísně, a jeho zajištění proto může být citelným zásahem do života, nehledě na to, že tímto způsobem dotyčný přichází o kompletní telefonní seznam a stává se pro své okolí podstatně hůř dostupný, což platí dvojnásob u podnikatelů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!