9. ledna 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Lidé mají dvakrát víc aut než při vzniku Česka. Kupují přestárlé ojetiny, říká expert

Ojeté auto. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ojeté auto. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Počet osobních aut na tuzemských silnicích se od vzniku České republiky v roce 1993 více než zdvojnásobil na loňských 5,3 milionu vozů. Vyplývá to z aktuálních údajů Centrálního registru vozidel.

Celkově bylo podle analytika Antonína Šípka od začátku roku 1993 zaregistrováno 6,85 milionu osobních aut. Z toho 1,66 milionu si lidé koupili od domácích značek, 2,04 milionu jako nové z dovozu a 3,15 milionu tvořily dovezené ojetiny.

Rozdíl mezi celkovým počtem zaregistrovaných vozů a vozovým parkem tvoří automobily vyřazené z registru. Obměna vozového parku přesáhla v loňském roce pět procent a byla tak vedle roku 1997 druhá nejvyšší v historii.

„Zatím ale nedošlo k žádoucímu snížení průměrného věku osobních automobilů v Česku. Průměrné stáří stále přesahuje 14 let,“ podotkl Šípek. Důvodem je růst dovozu přestárlých ojetin ze zahraničí a nízký počet vyřazovaných aut z provozu.

Vývoj počtu dovážených ojetin.

Podíl dovezených ojetin starších deseti let se loni zvýšil o čtyři procentní body na 52 procent.

Prodej nových osobních aut se loni zvýšil o 12,5 procenta na rekordních 259 693 vozů. Z toho třetina připadla na domácí automobilku Škoda Auto.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.