Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Počet smrtelných nehod aut na přejezdech rok od roku klesá

Členové Hasičského záchranného sboru SŽDC zachraňují uvězněnou osobu z auta při simulovaném neštěstí na železničním přejezdu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové Hasičského záchranného sboru SŽDC zachraňují uvězněnou osobu z auta při simulovaném neštěstí na železničním přejezdu. | foto: ČTK

PRAHA Na železničních přejezdech v posledních letech ubývá nehod aut a jejich smrtelných následků. Například počet obětí klesl z 67 v roce 2003 na loňských 26. Podle Správy železniční dopravní cesty, která má přejezdy na starost, jsou i přes příznivý vývoj čísla zbytečně vysoká a řidiči i chodci většinou porušují zákony.

Řekl to mluvčí firmy Jakub Ptačinský na setkání s novináři, jehož součástí byla i ukázka záchranné akce železničních hasičů.

Loni zemřelo na přejezdech méně než 30 lidí

Letos podle statistiky zemřelo do konce března při nehodách na přejezdech devět lidí. Celkem se podle mluvčího stalo 37 mimořádných událostí. Od roku 2003 se počet nehod na přejezdech snížil z 288 na 209 v roce 2009. Následující rok záchranáři zaznamenali zvýšení na 255, v letech 2011 a 2012 klesl počet vždy pod 200. Loni se stalo na přejezdech 176 nehod, nejméně za posledních deset let.

Počet obětí od roku 2006 nepřekročil 50, přičemž loni zemřelo na přejezdech poprvé od roku 2003 méně než 30 lidí. "Česko nevybočuje z evropského průměru, ale i přes klesající počet je číslo zbytečně vysoké. V naprosté většině jde o jednoznačné porušení zákona ze strany řidičů nebo chodců," dodal Ptačinský. Součástí prevence jsou podle šéfa Správy železniční dopravní cesty Jiřího Koláře investice do modernizace přejezdů. V příštích dvou letech chce úřad vylepšit zhruba 400 z nich za dvě miliardy korun. Správa spravuje celkem 8070 přejezdů.

Letos podle statistiky zemřelo do konce března při nehodách na přejezdech devět lidí.

Správa železnice také představila ukázku zásahu své hasičské záchranné služby. Záchranáři napodobili střet auta s vlakem a také požár vozidla. "Jelikož se pohybujeme převážně na dráze, musíme znát veškeré drážní předpisy, tedy jak zastavit dopravu, zkratovat troleje a k tomu i to, co umí veřejní hasiči," řekl ČTK velitel zásahu Jan Zach.

Železniční hasiči se podle něj kromě nehod řidičů aut setkávají také s převracenými drážními vozidly, u které musí mnohdy používat vyprošťovací a rozřezávací techniku, nebo úniky nebezpečných látek z přepravních kontejnerů.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...