17. května 2014 6:32 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Hyundai musí zaplatit odškodné čtvrt miliardy dolarů

Jihokorejská automobilka Hyundai ukázala novou podobu svého terénního modelu ix35, který se bude vyrábět v moravských Nošovicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejská automobilka Hyundai ukázala novou podobu svého terénního modelu ix35, který se bude vyrábět v moravských Nošovicích. | foto: ČTK/PR

POLSON Jihokorejskou automobilku Hyundai odsoudila porota v americkém státě Montana k zaplacení celkem 248 milionů dolarů (téměř pět miliard Kč) odškodného za výrobní vadu, která údajně vedla v červenci 2011 k nehodě a úmrtí dvou osob. Automobilka dnes uvedla, že se proti rozsudku odvolá.

Hyundai má podle rozsudku zaplatit odškodné osm milionů dolarů rodičům a sourozencům devatenáctiletého Trevora Olsona a jeho čtrnáctiletého bratra Tannera Olsona, kteří zemřeli při čelní srážce vozu Hyundai Tiburon. Zbylých 240 milionů dolarů je dodatečné trestné odškodné.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle verdiktu porotců, s nímž dnes agenturu Reuters seznámil právník rodiny Olsonových Mark Williams, jednala Hyundai Motor a její americká pobočka Hyundai Motor America se záměrnou nedbalostí, když ignorovala výrobní vadu na svém voze. Porota tak dala za pravdu žalujícím, kteří tvrdili, že za nehodu mohl čep nápravy, který prý náhle praskl a způsobil, že vůz vjel do protisměru a střetl se s jiným automobilem.

Hyundai trvá na tom, že s vozem nic v nepořádku nebylo. Podle firemní verze ve voze vybuchly koupené rachejtle, načež řidič Trevor Olson ztratil kontrolu nad vozem. Mluvčí automobilky Chris Hosford označil rozsudek za urážlivý a řekl, že Hyundai se proti němu hodlá okamžitě odvolat. Hyundai v listopadu 2008 zahájil sériovou výrobu osobních automobilů v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!