3. září 2010 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Spadne klec. Přetáčení tachometrů může být brzy trestný čin i v Česku

tachometr - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tachometr - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

PRAHA Skupina autobazarů AAA Auto a Sdružení na ochranu vlastníků automobilů (SOVA) chtějí společně navrhnout novelu trestního zákoníku, podle které by bylo přetáčení tachometrů trestným činem. Návrh chtějí prostřednictvím poslanců předložit během podzimu.

Podle údajů AAA se počty vozů s přetočeným tachometrem stále zvyšují. Zatímco v roce 2008 výkup AAA odmítl kvůli pozměněným údajům na tachometru 34 procent nabízených vozů, letos to bylo už 43 procent aut. Po kriminalizaci přetáčení tachometrů volá i společnost Cebia, která se zabývá zjišťováním původu ojetých vozů, i další velký autobazar Auto Esa.

Každý čtvrtý

Podle údajů Cebie nemá každý čtvrtý automobil z více než čtyř milionů vozů na českých silnicích na svém tachometru skutečný stav kilometrů. Podíl těchto aut přitom stále roste.

Nedávno na problém upozornila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. "Domníváme se, že by se mohlo jednat o poměrně jednoduchou novelizaci, která by nově zavedla trestný čin zásahu do měřicího zařízení v automobilu.

Navrhujeme pro něj trest odnětí svobody až na dva roky, zákaz činnosti nebo propadnutí věci. Trestná by měla být kromě samotné úpravy tachometru také příprava a nabízení těchto služeb," uvedl generální ředitel AAA Auto Anthony Denny.

Nelegální by podle návrhu mělo být i nabízení úprav tachometrů veřejně na internetu a v tištěných inzertních médiích. V současnosti se touto činností jen v Praze zabývá několik firem. Změna stavu ujetých kilometrů na tachometru vyjde zhruba na 500 korun.

Čtěte více:


Aby měla policie snadnější práci s dokazováním podvodného přetáčení tachometru, bylo by podle Dennyho dobré se zaměřit také na řešení v preventivní a civilní rovině. Například při žádosti o změnu vlastníka v evidenci vozidel může být povinně zavedeno čestné prohlášení vlastníka o stavu tachometru. Nově by také mohla být zavedena povinnost STK a případně i servisů písemně zaznamenávat stav tachometru každého vozu při pravidelných prohlídkách.

ČTK, Lidovky.cz

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz