6. března 2015 6:44 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Toyota jmenovala do svého nejvyššího vedení první ženu

Toyota (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyota (ilustrační foto) | foto: Reuters

TOKIO Japonská automobilka Toyota Motor jmenovala do svého nejvyššího vedení další cizince, včetně první ženy a prvního Američana tmavé pleti. Firma tak pokračuje v diverzifikace vedení, kterému dlouhou dobu dominovali japonští muži, píše agentura Reuters.

Jedním z šesti výkonných viceprezidentů Toyoty se od června stane Francouz Didier Leroy, šéf evropských aktivit podniku. Bude tak prvním cizincem na tomto postu. Automobilka rovněž jmenovala do vysokých vedoucích funkcí Američanku Julii Hampovou a Američana tmavé pleti Christophera Reynoldse.

„Věříme, že diskuze mezi lidmi z různých prostředí povede ke vzniku nových myšlenek a posílí inovaci,“ uvedla Toyota, která je největším výrobcem automobilů na světě.

Japonský premiér Šinzó Abe vyzval japonské podniky, aby do roku 2020 zvýšily podíl žen v nejvyšších vedoucích funkcích na 30 procent. V současnosti podle výzkumné společnosti McKinsey činí podíl žen ve středním a vysokém managamentu japonských podniků pouze 11 procent.

Toyota v loňském roce zvýšila prodej o tři procenta na 10,231 milionu vozů. Třetí rok za sebou tak předstihla konkurenty Volkswagen a General Motors. V letošním roce nicméně Toyota počítá s poklesem prodeje o procento. Podle některých odborníků by tak japonskou firmu mohl v čele světového automobilového trhu vystřídat německý Volkswagen, jehož součástí je rovněž mladoboleslavská Škoda Auto.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.