6. února 2015 6:41 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Toyota zvýšila čtvrtletní zisk, zlepšila celoroční výhled

Automobily značky Toyota mají problémy s vadnými airbagy. Tento problém se může celosvětově týkat až 3,4 milionů vozidel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobily značky Toyota mají problémy s vadnými airbagy. Tento problém se může celosvětově týkat až 3,4 milionů vozidel. | foto: Reuters

TOKIO Japonská společnost Toyota Motor ve třetím finančním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 27 procent na 763 miliard jenů (156 miliard Kč). Oznámila to firma, která je podle objemu prodeje největší automobilkou na světě. Zlepšila rovněž celoroční výhled. Toyota těží ze slabšího kurzu domácí měny.

Ten po přepočtu zvyšuje hodnotu zahraničních příjmů, což kompenzuje klesající poptávku na domácím trhu.

Firma nyní předpokládá, že za celý finanční rok, který skončí 31. března, vydělá na provozní úrovni rekordních 2,7 bilionu jenů (555 miliard Kč). V předchozí prognóze přitom celoroční provozní zisk odhadovala na 2,5 bilionu jenů.

ČTĚTE TAKÉ:

Automobilka již dříve oznámila, že v loňském kalendářním roce zvýšila prodej o tři procenta na 10,231 milionu vozů. Třetí rok za sebou tak předstihla konkurenty Volkswagen a General Motors.

Toyota nicméně upozornila, že v letošním kalendářním roce počítá s poklesem prodeje o procento. Podle některých odborníků by tak japonskou firmu mohl v čele světového automobilového trhu vystřídat německý Volkswagen, jehož součástí je rovněž mladoboleslavská Škoda Auto.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz