14. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Američan prodává své létající auto. Za milion dolarů

Američané otestovali létající auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Američané otestovali létající auto. | foto: ČTK

NEW YORK Ve Spojených státech je za necelý milion dolarů (20 milionů Kč) na prodej automobilový veterán, který je zároveň schopný létat. Roste mu ale již moderní konkurence, která by k zákazníkům mohla dorazit už za dva roky. Píše o tom server amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.

Aerocaru z roku 1954 se zbavuje jeho stávající majitel za 975 000 dolarů, i když původně chtěl 1,3 milionu USD. Na obzoru je už ale moderní létající auto Terrafugia Transition, které by mělo stát "jen" 279 000 dolarů (zhruba 5,4 milionu Kč). Zájemci si na něj ale ještě pár let budou muset počkat.

Křídla a ocas v přívěsu

Na rozdíl od moderního stroje, jehož skládací křídla se vytahují automaticky, Aerocar si musí při přesunu po silnici vozit křídla a ocasní část na přívěsu. Chce-li se řidič a pilot v jedné osobě vznést, musí auto v létající stroj teprve sestavit. Až získá určité zkušenosti, nemělo by mu to trvat déle než deset minut.

Kromě vysoké ceny bude Aerocar ve srovnání s mladým konkurentem nejspíše i náročnější na údržbu a komplikované bude také shánění náhradních dílů - vyrobeno totiž bylo jen několik prototypů.

Nový konkurent

Zatímco Terrafugia Transition už má za sebou předváděcí let, starý nabízený stroj nelétal od roku 1998 a nemá za sebou každoroční povinnou technickou kontrolu. S obstaráním povolení vznést se opět do nebes tak bude mít nový majitel nemalé dodatečné náklady.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz