4. února 2015 6:18 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Čistý zisk automobilky Honda klesl. Kvůli vadným airbagům

Interiér Hondy Civic Tourer to jsou kvalitní materiály a promyšlená ergonomie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Interiér Hondy Civic Tourer to jsou kvalitní materiály a promyšlená ergonomie | foto: hondanews.eu

TOKIO Čistý zisk japonské automobilky Honda Motor ve třetím finančním čtvrtletí klesl o 15 procent na 136,5 miliardy jenů (zhruba 28 miliard Kč). Firma dnes navíc zhoršila celoroční výhled. Hospodářské výsledky podniku negativně ovlivnilo rozsáhlé svolávání aut do servisů kvůli vadným airbagům.

Čistý zisk japonské automobilky Honda Motor ve třetím finančním čtvrtletí klesl o 15 procent na 136,5 miliardy jenů (zhruba 28 miliard Kč). Firma dnes navíc zhoršila celoroční výhled. Hospodářské výsledky podniku negativně ovlivnilo rozsáhlé svolávání aut do servisů kvůli vadným airbagům.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozní zisk se ve čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, propadl o 22,5 procenta na 177 miliard jenů. Firma nyní předpokládá, že celoroční provozní zisk dosáhne 720 miliard jenů, zatímco v předchozí prognóze jej odhadovala na 770 miliard jenů. Honda také snížila odhad celoročního prodeje na 4,45 milionu vozů z dříve předpokládaných 4,62 milionu. Důvodem tohoto kroku je nečekaně slabá poptávka na domácím trhu.

Firma také uvedla, že si musela dát stranou více peněz na krytí nákladů souvisejících se svoláváním aut vybavených airbagy od japonského dodavatele Takata. Nafukovací systém těchto airbagů může prasknout a mohou se z něj uvolnit části kovu. Automobilky po celém světě kvůli těmto airbagům svolaly do servisů již miliony vozů. Nejvíce tento problém podle agentury AP zasáhl právě Hondu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz