23. prosince 2018 21:40 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Volkswagen odhalil nesrovnalosti v novém emisním softwaru. Problém se týká některých naftových aut

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

WOLFSBURG/NĚMECKO Německá automobilka Volkswagen při interní kontrole odhalila nesrovnalosti v novém softwaru pro regulaci emisí naftových vozů. Automobilka dnes podle agentury DPA také uvedla, že o tom bezodkladně informovala spolkový úřad pro motorová vozidla KBA. Podle firmy se zjištěné nesrovnalosti týkají naftových vozů s motorem typu EA 189 o objemu 1,2 litru.

„Preventivně bylo rozhodnuto o prozatímním pozastavení nynější výměny technického řešení pro naftové vozy s motorem typu EA 189 o objemu 1,2 litru,“ oznámila firma. Německé ministerstvo dopravy uvedlo, že o problému ví. „Tuto záležitost zkoumá spolkový úřad pro motorová vozidla,“ dodalo.

Německá vláda a automobilový průmysl podle DPA považují úpravu softwaru za základní nástroj k relativně rychlému snížení automobilových emisí. V mnoha německých městech nyní přesahuje znečištění ovzduší stanovené limity. Soudy již proto v řadě případů nařídily omezit provoz starších naftových aut.

Naftové automobily se dostaly do centra pozornosti kvůli aféře Volkswagenu kolem manipulace s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že asi do 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz