8. října 2012 8:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

I na Volkswagen dolehla krize. Pozastavil výrobu passatů

Výroba volkswagenů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba volkswagenů | foto: Reuters

BERLÍN Německý automobilový koncern Volkswagen snížil výrobní plán pro letošní rok o zhruba 300 000 vozů kvůli poklesu poptávky v Evropě. Tento týden proto v Německu na dva dny zastavil výrobu automobilů Passat.

Společnost nyní podle zdrojů předpokládá, že v letošním roce vyrobí 9,4 milionu vozů. Agentuře Reuters to řekly zdroje z podniku. Doposud přitom počítala s produkcí kolem 9,7 milionu vozů. V loňském roce dosáhla výroba skupiny Volkswagen 8,5 milionu vozů.

"Západoevropské automobilové trhy se nacházejí ve volném pádu. Takovéto omezování (výroby) je naprosto nevyhnutelné," uvedl šéf výzkumné organizace Centre of Automotive Management Stefan Bratzel. "Žádná automobilka není vůči této krizi imunní," dodal.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Vedoucí představitelé podniku koncem minulého měsíce upozornili, že podmínky v automobilovém sektoru se výrazně ztížily kvůli klesající poptávce. Potvrdili však, že firma se hodlá nejpozději do roku 2018 stát jedničkou na světovém automobilovém trhu.

Prodej nových osobních aut v Německu, které je největším automobilovým trhem v Evropě, v září meziročně klesl o 11 procent. Ve Francii se prodej snížil o 18 procent a v sousedním Španělsku se propadl dokonce o téměř 37 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Poradenská společnost LMC Automotive v srpnu předpověděla, že celosvětový prodej osobních a lehkých užitkových automobilů v letošním roce stoupne o pět procent na rekordních 79,4 milionu vozů. V Evropě však LMC očekává pokles prodeje o pět procent na 18,2 milionu vozů.

Evropský trh tlačí dolů hospodářská recese a obavy ohledně budoucnosti eurozóny. V příštím roce by měl prodej v Evropě podle LMC stoupnout o dvě procenta, pokud eurozóna současnou krizi překoná. V případě rozpadu eurozóny by se však mohl propadnout o dva miliony vozů.

ČTK, Lidovky.cz