27. ledna 2015 6:49 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Výroba aut v Británii se loni vyšplhala na sedmileté maximum

Logo automobilky BMW. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo automobilky BMW. | foto: Reuters

LONDÝN Výroba osobních automobilů v Británii se loni zvýšila o 1,2 procenta na 1,528 milionu vozů. Vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň od roku 2007, oznámil dnes britský svaz výrobců a prodejců automobilů SMMT. Za růstem produkce stála silná domácí poptávka, která dokázala vykompenzovat mírný pokles exportu.

Generální ředitel SMMT Mike Hawes upozornil, že ohlášené investice do výroby automobilů v Británii v posledních dvou letech přesáhly sedm miliard liber (260 miliard Kč). Británie je významným výrobním centrem pro řadu automobilek, jako je Jaguar Land Rover, BMW, Nissan, Honda, Toyota a General Motors.

ČTĚTE TAKÉ:

„Vzhledem k okolnostem představuje růst výroby automobilů v Británii o 1,2 procenta velmi úspěšný rok,“ uvedl podle agentury Reuters Hawes. „Toto odvětví muselo překonat řadu problémů, včetně nečekaně pomalého oživení v Evropě a slabosti na některých světových trzích,“ dodal.

Svaz SMMT již začátkem ledna oznámil, že prodej nových osobních automobilů v Británii se loni zvýšil o téměř deset procent na desetileté maximum 2,476 milionu aut. Upozornil také, že prodej se vrátil na úrovně z období před hospodářskou recesí.

Lidovky.cz, ČTK