24. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Tesla Motors má novou centrálu v Evropě. Chystá další expanzi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Elektrický vůz Tesla Motors | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrický vůz Tesla Motors | foto: ČTK

AMSTERODAM Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors otevřel v Tilburgu svou novou evropskou centrálu a montážní závod. Ve městě v jižním Nizozemsku chce dokončovat výrobu sedanu Modela S a prodávat je dál do Evropy. Naopak v Číně se plány na expanzi jednoho z největších světových výrobců elektromobilů podle zdrojů agentury Reuters kvůli potížím s ochrannou známkou zadrhly.

Americký výrobce elektrických vozů Tesla Motors otevřel v Tilburgu svou novou evropskou centrálu a montážní závod. Ve městě v jižním Nizozemsku chce dokončovat výrobu sedanu Modela S a prodávat je dál do Evropy.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak v Číně se plány na expanzi jednoho z největších světových výrobců elektromobilů podle zdrojů agentury Reuters kvůli potížím s ochrannou známkou zadrhly.

Tesla otevře nové prodejny

V Evropě chce Tesla svůj byznys rozšiřovat. V příštích měsících má v plánu otevřít 15 nových prodejen a servisních center. Na Tilburg padla volba mimo jiné kvůli jeho blízkosti k přístavu Rotterdam, odkud se auta přivážejí z USA. Dalším důvodem je i jeho poloha v Evropě, kde se model S toto léto dostal na trh.

Tesla Motors- ilustrační

Tesla Motors- ilustrační

Automobilka má v úmyslu expandovat i na největším světovém automobilovém trhu v Číně. Na začátku letošní roku podle zdrojů Reuters chtěla otevřít zastoupení v Pekingu, plány ale musela odložit. Z části prý i kvůli záležitostem ohledně ochranné známky.

Známku "Tesla" si v Číně před sedmi lety nechal totiž zaregistrovat jeden podnikatel z jihočínské provincie Kuang-tung, sdělil jeho zástupce a další čínští představitelé. Podle právních expertů, na které se odvolává Reuters, může být pro americkou společnost složité spor vyřešit, jestliže firma podnikatele nevyplatí.

O automobilce:

  • Tesla Motors byla založena v roce 2003 a nyní má zhruba 2000 zaměstnanců.
  • Poprvé ve své desetileté historii vykázala zisk v letošním prvním čtvrtletí, kdy vydělala 11 milionů dolarů.
  • Její druhý model po dražším Roadsteru, sedan Model S, je nejprodávanějším americkým elektromobilem.

Příští rok firma uvede na trh crossover Model X. Automobilka, kterou vede miliardář Elon Musk, v USA požádala o registraci názvu "Model E" k použití pro případnou výrobu automobilů, oděvů a servisních služeb. Firma však odmítla říci, zda název použije pro třetí generaci svých elektrovozů, kterou chce podle Muska představit do roku 2017.

Tesla je svými aktivitami v odvětví "zelených" vozů výjimkou. Například konkurenční výrobce luxusních aut Fisker musel propustit velkou část zaměstnanců a najmou si firmu, aby vypracovala případnou žádost o ochranu před věřiteli.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz