Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Automobilka Renault plánuje zrušit 5000 pracovních míst. Chce tak ušetřit 54 miliard korun

Ekonomika

  8:00
Paříž - Francouzská automobilka Renault plánuje do roku 2024 zrušit 5000 pracovních míst. Uvedl to na svých internetových stránkách francouzský list Le Figaro, podle kterého má snížení počtu zaměstnanců pomoci firmě ušetřit dvě miliardy eur (54,1 miliardy Kč).

Renault čelí špionáži foto: Reuters

Renault měl na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců, po celém světě pak necelých 180 000.

Společnost ještě čeká na dokončení plánované státní půjčky pět miliard eur, než zahájí jednání mezi vedením o odbory o pracovních místech a továrnách ve Francii. Nechce se uchylovat k přímému propouštění, ale dává přednost tomu, že by nepřijímala nové zaměstnance za ty, kteří odejdou do důchodu, dodal list.

Renault se odmítl ke zprávě listu vyjádřit. Agentura Reuters již v pondělí upozornila, že Renault by ve čtvrtek mohl představit úsporný plán, jehož součástí bude snížení počtu zaměstnanců a zavření továren.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý představil balíček v hodnotě více než osm miliard eur na záchranu domácího automobilového průmyslu zasaženého koronavirovou krizí. Ten má udělat z Francie největšího výrobce „čistých“ aut v Evropě. Vyzval také francouzské automobilky, aby vyráběly auta ve své zemi.

V Renaultu vlastní stát podíl 15 procent.

Automobilový průmysl ve Francii zaměstnává zhruba 400 000 lidí. Francouzský automobilový trh se v dubnu v důsledku koronavirové krize propadl téměř o 90 procent. Očekává se, že jeho oživení bude jen pomalé.

Autor: