Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Bakalova RPG dostala kvůli bytům OKD pokutu 30 milionů

Ekonomika

  16:38
PRAHA - Společnost RPG Industries SE finančníka Zdeňka Bakaly dostala od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun za to, že převedla byty do majetku dceřiné firmy RPG Byty, čímž prý porušila privatizační smlouvu. Vyplývá to z dokumentů, které má k dispozici ČTK. RPG Byty vlastní, pronajímá a spravuje asi 45.000 bývalých bytů OKD na Ostravsku a v pondělí podala ústavní stížnost na usnesení sněmovny ve sporu týkajícím se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů.

Zdeněk Bakala. foto: Lidové noviny

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob dnes informace ČTK potvrdil. "Ano, ministerstvo financí uplatnilo svůj nárok na zaplacení smluvní pokuty a vyzvalo společnost RPG, aby zaplatila 30 milionů korun. Zatím tak neučinili," řekl ČTK Jakob. Dodal, že pokud společnost RPG v zákonem stanovené lhůtě sankci nezaplatí, ministerstvo financí podá žalobu k rozhodčímu soudu při hospodářské a agrární komoře, ve které se bude domáhat úhrady třicetimilionové pokuty.

"Tato záležitost je v současné chvíli v rukou našich právníků, kteří připravují další kroky. Více se k tomu zatím nebudeme vyjadřovat," řekl ČTK v reakci na informaci o pokutě mluvčí realitní skupiny RPG Real Estate Petr Handl.

Právník RPG: Usnesení Poslanecké sněmovny je v rozporu s ústavou
Společnost RPG  v pondělí podala ústavní stížnost na usnesení Poslanecké sněmovny ve sporu týkajícím se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů. Předběžnou informaci o podání stížnosti dnes na tiskové konferenci v Praze potvrdil kanadský právník Robert Amsterdam, kterého si RPG Byty najala.

"Poslanecká sněmovna vydala usnesení, kterým konstatuje porušení smlouvy našimi klienty. Tím v rozporu s ústavou a základními demokratickými principy de facto rozhodla obchodní spor, o kterém může rozhodovat jen a pouze nezávislý soud. Toto usnesení významný způsobem porušuje zájmy našich klientů," řekl Amsterdam, podle jehož informací by Ústavní soud měl stížnost RPG projednat přednostně ve lhůtě od 60 do 90 dnů od jejího podání. "Není to jediný právní krok, který hodláme učinit," uvedl bez dalších podrobností.

Stížnost do Štrasburku
Pokud společnost RPG u Ústavního soudu neuspěje, Amsterdam nevyloučil podání stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku či Evropské komisi. "Všechny tyto možnosti zvažujeme," podotkl.

RPG Byty, která je dceřinou firmou společnosti RPG Industries, má předběžným opatřením soudu uloženu povinnost zdržet se nakládání s rozsáhlým bytovým fondem, který RPG Industries získala koupí společnosti Karbon Invest. Karbon Invest získal byty při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázal byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Právě tento časově neomezený závazek však RPG v červnu vypovědělo. Firma tvrdí, že jí to umožní získat na rekonstrukce bytového fondu externí peníze.

Je to útok státní moci, tvrdí RPG
Návrh na předběžné opatření podalo ministerstvo financí na základě usnesení Poslanecké sněmovny. Poslanci doporučili vládě podat návrh na předběžné opatření zakazující společnosti RPG Industries, respektive její dceřiné firmě RPG Byty, nakládat s byty bývalé OKD jinak, než že je nabídne k prodeji nájemníkům. V někdejších bytech OKD žije přes 100.000 nájemníků.

Usnesení Poslanecké sněmovny považuje společnost RPG za útok státní moci na ústavně zaručená práva soukromého subjektu.

Nájemníky, kteří si chtějí byty koupit, zastupuje občanské sdružení BYTYOKD.CZ. Podle jeho předsedy Romana Macháčka sněmovna reagovala na výzvy sdružení a postupovala v duchu svého mandátu. "Nájemníci bytů neměli jinou možnost než se obrátit na sněmovnu. Ministerstvo financí bylo dlouho nečinnné. Při kontrole plnění smluvních závazků dokonce využívalo služeb právní kanceláře, která rovněž pracovala pro RPG Industries," řekl ČTK Macháček.

Podle něho vlastník bytového fondu odmítá plnit smluvní závazky, které dobrovolně přijal při privatizaci v roce 2004. Státu i nájemníkům tím hrozí újma v řádu desítek miliard korun. "Je zřejmé, že důvodem nedodržení závazků je snaha o maximální zisk z (někdejších) bytů OKD i za cenu porušení privatizační smlouvy. Proto trváme na tom, aby ministerstvo financí okamžitě a důsledně vymáhalo sankce za její porušení," dodal Macháček.

Je to rozhodnutí nezávislého soudu, vzkazuje Paroubek
Sdružení BYTYOKD.CZ usiluje o odkup bytů za netržní cenu dlouhodobě například prostřednictvím demonstrací, stížnosti Evropské komisi, žalob na ministerstvo financí i politické podpory ČSSD. Amsterdam dnes postup ČSSD v kauze bývalých bytů OKD kritizoval a obvinil ji z toho, že poškozuje dobré jméno RPG.

"Vzhledem k útokům na nezávislost justice chci pana Bakalu a jeho právníky upozornit na to, že soudní moc v ČR je na politice zcela nezávislá. Předběžné opatření zakazující panu Bakalovi nakládat s těmito byty je výsledkem nezávislého rozhodnutí soudu," řekl dnes novinářům předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj je Bakalovo počínání motivováno snahou prodat bývalé byty proti původní dohodě za tržní ceny a inkasovat tak desítky miliard korun. "Druhým úmyslem je poškodit sociální demokracii," dodal Paroubek.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...