Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Bakala prohrál s ministerstvem. Nájemníci bytů OKD mají předkupní právo

Ekonomika

  17:31
PRAHA/OSTRAVA - Ministerstvo financí uspělo v arbitráži u Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ohledně bývalých bytů OKD. Podle rozhodnutí mají nájemníci nadále předkupní právo za zvýhodněných podmínek.

Zdeněk Bakala vlastní společnost RPG Industries, která spravuje bývalé byty OKD na Ostravsku. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Společnost RPG Industries, která prostřednictvím firmy RPG Byty vlastní na severu Moravy téměř 45 000 bytů, ovšem již v březnu oznámila, že se z arbitráže stahuje.

RPG Industries ke svému odstoupení z arbitráže uvedla, že nevěří ve spravedlivý proces v České republice. Společnost zároveň vzala zpět svou loňskou výpověď závazku předkupního práva nájemníkům.

"Přestože v průběhu řízení společnost RPG Industries nároky ministerstva financí uplatněné žalobou v plném rozsahu uznala, rozhodčí soud uvedl, že i pokud by se tak nestalo, rozhodl by v plném rozsahu ve prospěch MF," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Ministerstvo financí ve sporu zastupoval tým mezinárodní advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna.

Podle mluvčího realitní skupiny RPG Real Estate Petra Handla neznamená soudní rozhodnutí pro společnost RPG Industries, kterou spoluvlastní finančník Zdeněk Bakala, žádnou změnu proti nynějšímu stavu. "Již v březnu došlo k dohodě mezi ministerstvem financí a RPG Industries o uznání platnosti dříve vypovězeného bodu privatizační smlouvy, který se týkal předkupního práva, a zůstal tím pádem v platnosti v původním znění," řekl Handl. Závazek vypověděla společnost loni v červnu.

Spor se týká předkupního práva pro nájemníky bytů, které získala společnost Karbon Invest v září 2004 v rámci privatizace těžební společnosti OKD.

Firma se zavázala při prodeji nabídnout byty přednostně jejich nájemníkům; v bývalých bytech OKD jich žije přes 100 000. Firmu pak koupila společnost RPG Industries, která bytový fond převedla na svou dceru RPG Byty.

Za převod bytů dostala RPG Industries od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun, protože podle něj porušila privatizační smlouvu. Firma pokutu odmítala zaplatit, protože prý žádný smluvní závazek neporušila.

Termín na zaplacení má společnost podle Jakoba do konce srpna, v opačném případě je MF připraveno podat opět žalobu.

Rozhodnutí soudu přivítal předseda občanského sdružení BYTYOKD.CZ Roman Macháček. Sdružení dlouhodobě zastupuje nájemníky, kteří si chtějí byty koupit za netržní cenu. "Arbitři potvrdili, že nelze vypovídat část smlouvy, jak se komu hodí. Když se společnost RPG Industries v březnu stáhla, podle nás věděla, že z právního hlediska nemá šanci uspět," řekl  Macháček.

Sdružení se podle něho v následujícím období zaměří na to, aby ministerstvo financí řádně prošetřilo stížnost, kterou BYTYOKD.CZ poslaly Evropské komisi. Podle Macháčka došlo při privatizaci bytového fondu k nedovolené veřejné podpoře ve prospěch soukromé společnosti. Ta byty údajně získala od státu za netržní cenu s tím, že je následně za stejných podmínek nabídne k prodeji nájemníkům. To se ale nestalo. "Klíčové pro nás bude, aby ministerstvo poskytlo Evropské komisi pravdivé údaje v této kauze," dodal.

Autoři: ,

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...