Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bakala koupil na Hradčanech dům pro Knihovnu Václava Havla

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Miliardář Zdeněk Bakala koupil dům na Hradčanech, kde bude sídlit Knihovna Václava Havla. V domě na Loretánském náměstí dříve žila například manželka prezidenta Edvarda Beneše. Bakala je předsedou správní rady knihovny.

"Ano, to místo už je stanoveno. Jeho rekonstrukce vypadá zhruba na rok, rok a půl," řekl literární teoretik a ředitel knihovny Martin C. Putna. Budovu si podle své mluvčí Sabiny Tančevové už osobně prohlédl i exprezident Havel, který v tyto dny mimo Prahu režíruje film Odcházení podle vlastní divadelní hry. "Je rád, že je už nové a trvalé místo pro knihovnu určeno a že je ve výborné lokalitě," doplnila Tančevová.

Dům na Loretánském náměstí na pražských Hradčanech, který koupil Zdeněk Bakala pro knihovnu Václava Havla.

Bakala před květnovými volbami sponzoroval všechny tři strany nynější vládní koalice. Je také koproducentem nyní vznikajícího filmu, který někdejší prezident režíruje. Patří mezi spoluzakladatele diskusního sdružení Lípa, označovaného někdy za kruh Havlových příznivců.

Budova u Drahomířina sloupu

Dvoupatrová, původně renesanční, budova U Drahomířina sloupu je pojmenována podle sloupu, který až do roku 1788 stál před domem a na němž byl vylíčen osud matky svatého Václava. Majitelem domu byli Černínové a později František Josef hrabě Šlik. V novodobých dějinách domu zde bydlela vdova po prezidentu Benešovi Hana. Po smrti manžela jí zde byl ponechán reprezentativní byt s třípatrovou věží a rozlehlou terasou v zadním traktu domu. Benešová v hradčanském bytě pobývala až do své smrti v prosinci 1974. Po její smrti získalo byt v hradčanském domě ministerstvo zdravotnictví, v roce 1993 italský atašé.

Knihovna Václava Havla, založená po vzoru prezidentských knihoven v USA, si podle svých internetových stránek klade za cíl dokumentaci, výzkum a propagaci života, díla a myšlenek někdejšího československého a českého prezidenta.

Shromažďuje proto nejrůznější záznamy, které se tohoto politika, dramatika a někdejšího významného disidenta týkají. V knihovně by také měla být pořádána různá diskusní setkání.

Instituce dosud neměla stálé sídlo, před několika lety podle médií například jednala s ministerstvem kultury o využití jeho budovy v pražské Liliové ulici, kde sídlí pracoviště Národního památkového ústavu. Z projektu, který tehdy dostával "konkrétní obrysy", ale nakonec sešlo, ačkoliv se nacházel nedaleko kostela sv. Anny na Starém Městě, kde nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových vytvořila "mezinárodní duchovní středisko" Pražská křižovatka.

Vizitka Zdeňka Bakaly

Datum a místo narození: 7. února 1961, Opava. Má české a americké občanství (v letech 1980-1991 byl v emigraci v USA).
Vzdělání a praxe: Studoval mikroekonomii a investiční bankovnictví na Kalifornské univerzitě v Berkeley (USA, 1986), v roce 1989 získal titul MBA. Pracoval mj. v investiční bance Drexel Burnham Lambert v New Yorku a ve společnosti Credit Suisse First Boston. V letech 1991-1994 byl generálním ředitelem pobočky Credit Suisse First Boston Czechoslovakia v Praze.
Hlavní podnikatelská činnost: - Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel a předseda představenstva a.s. Patria Finance (1994-2002; koncem 90. let svůj podíl prodal belgické KBC Bank).
- Angažoval se v privatizaci Karlovarské Becherovky či investoval do projektu pražské televize TV3.
- V roce 2004 zprostředkoval transakci, při níž jím zastoupená kyperská skupina RPG Industries koupila společnost Karbon Invest, Bakala tak zároveň získal majetkový podíl v OKD.
- Spoluvlastník společnosti NWR (New World Resources; sídlo v Nizozemsku) vlastnící doly OKD; Bakala nepřímo ovládá asi 40 procent NWR, což představuje majetek kolem 60 miliard korun
- Spolu s OKD získal Bakala roce 2004 jako součást holdingu i desítky netěžebních firem. Vznikl tak základ dvou dalších holdingů pod křídly Bakalovy RPG: dopravní skupiny NWR Transportation (NWRT) a realitní společnosti RPG Real Estates. Pod tu spadá mj. 45 tisíc bytů, o které se vede v poslední době spor. Týká se zrušeného předkupního práva pro nájemníky těchto bytů. Letos v květnu např. Bakala u pražského městského soudu neuspěl se svou žalobou na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli tomu, že jej Zaorálek v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke "gaunerovi".
- V listopadu 2009 NWRT dokončila koupi skupiny Čechofracht, společnost tak bude mít na soukromé železniční nákladní přepravě v Česku čtvrtinový podíl. Cena transakce nebyla zveřejněna.
- Od srpna 2008 Bakala vlastní většinový více než 88procentní podíl ve vydavatelství Economia (vydává např. Hospodářské noviny, Ekonom, Respekt).
Ostatní: - Je jedním se zakladatelů diskusního sdružení Lípa.
- Společnost NWR dotovala deseti miliony kontroverzní instalaci Entropa výtvarníka Davida Černého, která byla loni v lednu představena v Bruselu v rámci českého předsednictví EU.
- Americký časopis Forbes Bakalu letos umístil na žebříček nejbohatších lidí světa, kde zaujal s odhadovaným majetkem 1,2 miliardy dolarů (asi 22,6 miliardy korun) 828. místo.
- Před letošními volbami do sněmovny daroval ODS, TOP 09 a Věcem veřejným dohromady 28,5 milionu korun. Podle něj nabídly voličům reformní program.
- Je předsedou správní rady Knihovny Václava Havla a koupil dům na Hradčanech, kde bude v budoucnu Havlova knihovna sídlit.
- Je koproducentem filmu Odcházení, který Václav Havel v roli režiséra natáčí podle své divadelní hry.
Rodina: - Rozvedený (s bývalou manželkou Marguerite má syna Franklyna).
- Od roku 2004 je jeho partnerkou někdejší Miss Československa a současná prezidentka soutěže krásy Česká Miss Michaela Maláčová (1973), se kterou má dceru a dva syny.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....