Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bakala si nás nekoupil, v Beskydech těžit nebude, dušují se strany

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Lídři stran rodící se středopravé koalice ODS, TOP 09 a VV dnes odmítli, že by dar finančníka Zdeňka Bakaly mohl ovlivnit rozhodování o otevření těžby černého uhlí na Frenštátsku v Beskydech.

Bakala ve středu oznámil, že před volbami daroval ODS, TOP 09 a VV dohromady 28,5 milionu korun. Jeho společnost má o těžbu v Beskydech zájem.

"Nám pan Bakala sice dal peníze, ale my jsme proti prolomení limitů a svůj program hodláme dodržet," řekl vyjednávač TOP 09 Petr Gazdík. Stejně se proti prolomení limitů staví i strana Věci veřejné, kterou v pořadu České televize zastupoval Vít Bárta.

Bakala chtěl přý jen zlepšit politickou kulturu
Spolu s Gazdíkem a prvním místopředsedou ODS Davidem Vodrážkou hájili Bakalův dar jako krok ke zlepšení politické kultury a transparentnosti. "Jsme pod přímou kontrolou, pokud bychom Bakalu zvýhodňovali, veřejnost uvidí, jak se zachováme v jakémkoli případném sporu s Bakalou," uvedl Gazdík na výhrady, které v pátek shrnul místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Vodrážka se zmínil o netransparentním financování stran v 90. letech. "Jsem strašně rád, že ta doba je pryč," konstatoval. Podle něho je přirozené, že podnikatel podporuje strany proto, že se mu líbí jejich program. Na adresu ČSSD uvedl, že její politici jsou po volebním neúspěchu "mírně hysteričtí".

O Vodrážkovi se po volbách mluví jako o kandidátovi na funkci ministra životního prostředí, v televizní diskusi to sice nepotvrdil, uvedl nicméně, že pokud by o povolení k těžbě rozhodoval, jeho rozhodování by bylo maximálně objektivní a podložené odbornými posudky.

Politici ČSSD jsou po volbách hysteričtí
Bárta zdůraznil, že jeho strana v programu s prolomením limitů nepočítá. Zmínil se i o Zaorálkově sporu s Bakalou v souvislosti s bývalými byty OKD, které nyní vlastní Bakalova společnost RPG Byty. I Zaorálek se podle něj podílel na vzniku nešťastné situace nájemníků těchto bytů.

Bakala je se zhruba 45.000 nájemníky bývalých bytů těžební společnosti OKD na severu Moravy ve sporu. Zaorálek je dlouhodobým obhájcem jejich práv. Bakala po Zaorálkovi vymáhal satisfakci 300.000 korun a omluvu za to, že ho v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke "gaunerovi". Pražský městský soud ale dospěl k závěru, že Zaorálkova slova měla pravdivý základ a "znaky kritiky oprávněné".

,
Premium

Vážné nemoci nepadají z nebe. Ničí nás stres, shodují se psycholog i psychiatr

Psychiatr Martin Anders (vlevo) a psycholog Radek Ptáček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidské tělo má něco jako vnitřní baterku. Když dlouho jedete na rezervy, vypne se imunitní systém a­ organismus to...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

André Reinders | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?