Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechovám se jako gauner, tvrdil miliardář Bakala u soudu. Neuspěl

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Finančník Zdeněk Bakala neuspěl se svou žalobou, kterou podal na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka kvůli tomu, že jej Zaorálek v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke "gaunerovi".

Pražský městský soud dnes žalobu, kterou se Bakala domáhá finanční satisfakce ve výši 300 tisíc korun a omluvy, zamítl. Rozhodnutí je nepravomocné. Zaorálek se práva na odvolání vzdal, Bakala novinářům řekl, že se proti verdiktu s největší pravděpodobností odvolá.

Spor se týká zhruba 45 000 bývalých bytů těžební OKD na severu Moravy. V současnosti je vlastní firma RPG Byty, dceřiná společnost RPG Industries SE, jejímž je Bakala spoluvlastníkem. Výroky, o které ve sporu jde, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, jeho jednání označil za nesolidní.

Soudce dal Zaorálkovi za pravdu
Výroky, o které ve sporu jde, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, i nedlouho předtím zveřejněné rozhodnutí, v němž bylo uvedeno, že se vlastník byty prodávat současným nájemníkům nechystá. Zaorálek Bakalovo jednání označil za nesolidní.

Finančník se podle jeho tehdejších slov snaží vyhýbat svým závazkům obsaženým v kupní smlouvě. "Pan Bakala se chová jako gauner," řekl tehdy Zaorálek. Trvá totiž na tom, že Bakala před lety prodej bytů nájemníkům slíbil, finančník to přitom odmítá.

Marvanová: Soudce se zastal nájemníků
"Já jsem samozřejmě s rozsudkem spokojená," uvedla pro server Lidovky.cz advokátka Hana Marvanová, která pro občanské sdružení Byty OKD.cz zpracovala právní analýzu a v současné době ho zastupuje u Evropské komise, kam sdružení poslalo stížnost kvůli podezření z nedovolené veřejné podpory.

"Potěšil mě hlavně výrok pana soudce, který se vlastně zastal nájemníků. Bylo prokázáno, že jednání pana Bakaly nebylo úplně férové," doplnila Marvanová. Soudce Tomáš Novosad při odůvodnění rozhodnutí totiž uvedl, že Zaorálkova kritika měla pravdivý základ a byla oprávněná. Bakala se podle tehdejších Zaorálkových slov snaží vyhýbat svým závazkům obsaženým v kupní smlouvě, že před lety prodej bytů nájemníkům slíbil, finančník to přitom odmítá.

"Ukázalo se, že majitelé bytů mají celou dobu pravdu. Za ty dva roky, co se v tomto případu angažuji, je to takové zadostiučinění." Stejnou spokojenost podle Marvanové cítí i předseda občanského sdružení Roman Macháček. "Ihned jsem mu rozsudek volala a byl spokojený," uvedla advokátka.

'Bakala se choval neférově a nemravně'
Soudce připomněl mimo jiné některá vyjádření, se kterými v roce 2005 vystoupil Bakala nebo jiný zástupce vlastníka bytů. Finančník například v únoru 2005 České televizi řekl, že OKD, jejímž byl spoluvlastníkem prostřednictvím koncernu KI, chce byty prodat. Přednost při prodeji měli mít podle jeho tehdejšího vyjádření současní nájemníci.

V říjnu 2008 však podle soudce bylo zveřejněno prohlášení, v němž bylo uvedeno, že se prodej bytů neplánuje, neobsahovalo ovšem žádné relevantní důvody. Novosad řekl, že někteří nájemníci však mezitím do bytů investovali, protože počítali s jejich koupí. Také si mohli místo čekání zakoupit jiné byty, které měly mnohem nižší cenu než v současnosti.

Zaorálkova slova tak označil za ostrá, ale ještě v mezích přípustné kritiky. Bakalovo jednání je podle něho možné kritizovat jako neférové a nemravné. Finančník musí navíc podle Novosada jako "osoba veřejného zájmu" snést ostřejší kritiku. Má také přístup do médií a může své činy vysvětlovat, uvedl soudce.

Bakala podal na Zaorálka žalobu na ochranu osobnosti. Výraz gauner podle žaloby vybočuje z pravidel slušného chování a je hrubě urážlivý.

Místopředseda sociální demokracie má podle Bakaly pozornost médií a lidé mu důvěřují. Finančník v březnu před soudem označil Zaorálka za "seriálového pomlouvače". Bakala po Zaorálkovi požaduje finanční satisfakci, kterou prý v případě úspěchu věnuje Nadaci Terezy Maxové. Chce také písemnou omluvu, Zaorálek by měl podle něho omluvu zveřejnit i v Lidových novinách a v Právu.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.