Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Uhlobaron Bakala žaluje Zaorálka o 300 tisíc korun

Česko

  20:14
PRAHA - Uhlobaron Zdeněk Bakala zažaloval místopředsedu Poslanecké sněmovny a vlivného sociálnědemokratického politika Lubomíra Zaorálka. Bakalovi vadí, že Zaorálek loni v říjnu na tiskové konferenci označil jeho chování v souvislosti s převodem 44 tisíc hornických bytů na realitní kancelář RPG Real Estate za nesolidní a jeho samého nazval gaunerem.

Zdeněk Bakala. foto: Lidové noviny

Za tato slova požaduje jeden z nejbohatších českých podnikatelů omluvu a třistatisícové odškodné. Pražský městský soud se bude případem zabývat 19. listopadu.

"Pan Bakala tvrdí, že jsem ho svojí kritikou poškodil. Mluví v žalobě o nějakých finančních prostředcích, které kvůli mně zmarnil a které teprve vyčísluje. Nyní po mně chce omluvu a 300 tisíc korun coby závdavek," potvrdil LN Zaorálek.

Bakala spor komentovat nechce. "Pan Zdeněk Bakala se k tomu nebude vyjadřovat. Nestojí o žádnou medializaci případu," řekla podnikatelova mluvčí Dita Fuchsová.

Spor má kořeny v roce 2004, kdy stát uzavřel smlouvu se společností Karbon Invest a prodal jí zbylé akcie společnosti OKD (Ostravsko-karvinské doly). Karbon Invest krátce poté ovládl přes kyperskou společnost RPG Industries právě Bakala.

Všech 44 tisíc hornických bytů, jejichž možný budoucí prodej upravovala zvláštní klauzule smlouvy, přešlo na realitní divizi společnosti – RPG Real Estate. Proti tomu se okamžitě zvedl odpor části nájemníků, podle kterých šlo jen o přípravu prodeje bytů za tržní ceny. Ke kritice se brzy přidali i někteří politikové včetně Zaorálka.

Další podrobnosti si přečtěte v sobotním vydání deníku