Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 0 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nazvat Bakalu gaunerem se může, rozhodl soud

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se nemusí finančníkovi Zdeňku Bakalovi omluvit za to, že ho v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke gaunerovi. Podle soudce měla slova pravdivý základ.

Zaorálek nemusí platit ani finanční satisfakci ve výši 300 000 korun, kterou Bakala požadoval. S konečnou platností o tom ve čtvrtek rozhodl Vrchní soud v Praze, který zamítl Bakalovo odvolání.

Kdo je to gauner?

Slovo gauner je vulgárním označením darebáka či podvodníka, uvádí Příruční slovník českého jazyka na stránkách Ústavu pro jazyk český AV ČR.

Jako příklad užití slova uvádí například tuto větu: "Už jsem hájil také trojnásobného vraha, ale s takovým gaunerem, jako jste vy, jsem se ještě nesetkal."

Označovat lidi slovem gauner ale není v českých poměrech nic neobvyklého. Zkuste si zadat toto slovo do vyhledávače Google a ve vteřině na vás vypadnou jména celé řady "gaunerů": Poslanec ČSSD David Rath, prezident Václav Klaus, moderátor Slávek Boura, hudební skladatel W. A. Mozart, předseda VV Radek John, historik Tomáš Zahradníček, syn herce Jana Šťastného a další...

Spor se týkal zhruba 45 000 bývalých bytů těžební OKD na severu Moravy. V současnosti je vlastní firma RPG Byty, dceřiná společnost RPG Industries SE, jejímž je Bakala spoluvlastníkem. RPG Industries SE se k bytovému fondu dostala koupí společnosti Karbon Invest (KI), která byty získala při privatizaci v září 2004.

'Přednost dostanou nájemníci'
Tehdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si je chtějí dlouhodobě odkoupit.

Výroky, které se Bakaly dotkly, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, především v reakci na předtím zveřejněné prohlášení, že se vlastník nechystá prodávat byty současným nájemníkům. Zaorálek tvrdil, že Bakala prodej bytů nájemníkům slíbil, finančník to odmítl. "Pan Bakala se chová jako gauner," řekl tehdy místopředseda ČSSD.

Slova měla pravdivý základ
Bakala podal na Zaorálka žalobu na ochranu osobnosti. Výraz gauner podle něj vybočuje z pravidel slušného chování a je hrubě urážlivý. Místopředseda sociální demokracie má podle Bakaly pozornost médií a lidé mu důvěřují.

Soudce pražského městského soudu Tomáš Novosad však při odůvodnění prvoinstančního rozhodnutí uvedl, že Zaorálkova slova měla pravdivý základ a "znaky kritiky oprávněné".

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...