Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bankomaty v telefonních budkách mají zachránit britskou rudou klasiku

Ekonomika

  12:02
LONDÝN - Červené telefonní budky, které jsou jedním ze symbolů Británie, se kvůli mobilním telefonům stávají ohroženým druhem. Britská společnost BT se je nyní snaží zachránit tím, že do nich začíná instalovat bankomaty.

Tradiční červená britská telefonní budka foto: Reprofoto

Po celé Británii je nyní asi 12.500 budek, se kterými se turisté fotografují, případně zkouší, kolik se jich do budky vejde. K telefonování je ale používá čím dále méně lidí a podle BT asi polovině zbývajících budek hrozí likvidace.

Vedení BT uvedlo, že za poslední dva roky kleslo užívání telefonních automatů o polovinu. Už nyní byla řada budek zlikvidována, prodána nebo exportována jako suvenýry.

Peterborough

BT nyní v anglickém městě Peterborough otevřela již druhou budku předělanou na bankomat a věří, že tato inovace pomůže zachovat jeden ze symbolů země na britských ulicích. Majitel bankomatu totiž platí BT poplatek za užívání budky, která má již všechno potřebné vedení.

"BT se snaží najít inovativní řešení, aby mohla zachovat budky, protože počet hovorů z telefonních automatů se stále snižuje," řekl mluvčí společnosti.

Rok 2010 v obrazech

Červenou telefonní budku navrhl v roce 1924 architekt Giles Gilbert Scott a je vysoká asi dva a půl metru.

Autoři: ,