Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Bankovní identita je jenom začátek, říká šéf digitálních projektů Komerční banky. Inspiraci nachází v Estonsku


Margus Simson (44). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium Rozhovor
„Jednotný elektronický podpis uspoří Estonsku dvě procenta HDP – stejně, kolik země NATO měly dávat na svou obranu,“ říká Margus Simson, člen představenstva a šéf digitálních projektů Komerční banky.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

„Pokud ale chceme vytvořit digitální společnost, musíme budovat partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem. To mi dnes v Česku chybí.“

Lidovky.cz: Digitalizace České republiky v současnosti naráží na velký odpor vůči datovým schránkám. Máte podobnou zkušenost z Estonska?
Zavádění digitalizace přináší řadu podobných zkušeností, jsou tady ale některé zásadní rozdíly. Zaprvé, Estonsko začalo s digitalizací už začátkem 90. let. Jako jedni z prvních na světě jsme se pustili do celé řady experimentů. A zadruhé, Estonsko je malá země. Češi jsou zvyklí říkat, že Česko je malá země, ale máte 10,5 milionu obyvatel, zatímco my s 1,3 milionu obyvatel jsme velcí jako samotná Praha.

Pro těch 1,3 milionu lidí je třeba zajistit služby: rozeslat důchody, zajistit pro ně vzdělávání, zdravotní a sociální služby, vybrat od nich daně, poskytnout jim bankovní služby i všechno ostatní. Máme osmkrát méně obyvatel než vy, což znamená, že máme osmkrát méně peněz na vybudování systémů, které zemi udržují v chodu. Proto jsme museli jít cestou efektivního a jednoduchého fungování státního i soukromého sektoru.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se