Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Banky zavírají oči nad milionovými dluhy poplatkových kverulantů

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Finanční domy se zdráhají jít tvrdě proti lidem, kteří prohráli soud o vrácení poplatků za hypotéky. Přitom banky u nich mají milionové pohledávky. Jde o následek bouře, kterou před dvěma lety vyvolala iniciativa Poplatkyzpět.cz tažením proti paušálním platbám za vedení účtů k hypotečním úvěrům.

Banky nehodlají rušit poplatek za vklad, i když vytáčí jejich klienty foto: Shutterstock

Tisíce lidí se přes právníky BSP Lawyer Partners, hlavní tahouny iniciativy, obrátily na soudy a své banky o poplatky zažalovaly. Místo vysouzených tisícikorun ale naopak svým peněžním ústavům tisícikoruny dluží na nákladech řízení. 

Banky by je chtěly zpět, ovšem podle zjištění LN se bojí sáhnout až po krajní možnosti – exekuci. Více než čtyři tisíce lidí, kteří dotáhli boj s bankami do neslavného konce, si tak můžou trochu oddechnout, že u nich exekutor nezazvoní. 

Vyplývá to z ankety mezi většinou peněžních ústavů, kterým soudy náklady řízení přiznaly. Banky se svých peněz ale budou domáhat dál, i když mírněji.

Přes BSP Lawyer se svým bankám soudně postavilo bezmála 20 tisíc lidí. Do finále, kdy jim soudy žaloby zamítly a zároveň bankám přiznaly náklady řízení v průměrné výši okolo šesti tisíc korun, to dotáhlo přes čtyři a půl tisíce z nich. Ostatní žaloby včas stáhli.

DÁLE ČTĚTE:

Bankám ovšem náklady právního zastoupení uhradilo podle informací LN jen asi 250 klientů. Zbylí vyčkávají a také očekávají, že to za ně zaplatí iniciativa Poplatkyzpět.cz, která to původně avizovala. Jenže ta se k tomu vůbec nemá.

„Před dvěma lety touto dobou byla situace na poli poplatků velmi kritická. Kvůli hrozbě velkého množství žalob jsme museli využít služeb externí advokátní kanceláře. Uhrazení soudem přiznané částky proto stejně jako ostatní banky standardně požadujeme,“ uvedla Marie Mocková, mluvčí Hypoteční banky. 

Ta má ve svém portfoliu nejvíce hypoték na českém trhu, má ovšem také největší díl nesplacených náhrad soudních řízení. Jde o více než tři tisíce jejích klientů. Podle mluvčí Hypoteční banky se ozývají klienti s dotazy, jak mají postupovat. 

„Radíme jim, aby se obrátili na naši zastupující advokátní kancelář, která záměrně pro tyto případy prodlužuje lhůtu na zaplacení na delší dobu, než je dána soudem. Advokátní kancelář v tomto směru postupuje velmi citlivě, a tudíž není z naší strany proti klientům vedena žádná exekuce,“ vyhýbá se Mocková přímé odpovědi, zda by banka krajní řešení použila. 

Dá se z toho ovšem vyčíst, že do takového střetu s klientem, který může banku vyměnit, se nepustí.

Nechají kauzu vyšumět?

Stejný postup pak volí i mateřská ČSOB, u níž jde ovšem jen o necelé dvě stovky klientů. Opatrné jsou ve svých vyjádřeních i další banky. 

České mince- ilustrační

„Zatím je situace taková, že v mnoha případech klienti tuto soudem uloženou povinnost nesplnili. Domníváme se, že tomu tak může být proto, že někteří klienti nevědí, že jim tuto povinnost soud uložil, případně spoléhají, že tento dluh za ně uhradí společnost BSP Lawyer Partners. Podle našich informací však tento svůj slib neplní. Klienty, kteří soudem uložené náklady dosud nezaplatili, budeme kontaktovat, abychom společně nalezli vhodné řešení situace, do které se dostali,“ říká Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny, proti níž původně směřovalo nejvíce žalob. 

Do finále jich ale dospělo jen několik stovek a v současnosti jí náklady dluží asi 600 klientů. Tato banka už ostatně v minulosti avizovala, že exekuce není cesta, kterou by se chtěla vydat.

Ještě otevřeněji o tom, že je možné, že nechají poplatkovou kauzu vyšumět, mluví například Raiffeisenbank, jíž se to týká asi ve 150 případech. 

„Neúspěšné žalobce, kterým již marně uplynula lhůta stanovená soudem k zaplacení náhrady nákladů právního zastoupení, na takové zjištění zdvořile upozorňujeme a zaplacení částky přiznaných náhrad požadujeme. O dalších krocích, které v této záležitosti (a zda vůbec) podnikneme, jsme dosud finálně nerozhodli,“ uvedl Tomáš Zavoral ze „žlutočerné“ banky.

Banky: Ať platí advokáti

Bezmála všechny oslovené finanční domy se pak shodují, že platit má BSP Lawyer. „Jsme přesvědčeni, že to jsou především iniciátoři neúspěšné kampaně, kteří by měli přijmout za neúspěch svého projektu odpovědnost a náklady, jejichž vznik na straně bank svým počínáním zapříčinili, nést. Zejména tak, že platební povinnosti svých klientů bez konstruování dalších podmínek splní, jak ve svých prohlášeních v minulosti přislíbili,“ míní Zavoral.

Jedinou z osmi oslovených bank, které evidují desítky klientů s nezaplacenými náklady řízení, která volí ostřejší postup, je Wüstenrot hypoteční banka.

Poplatky bankám: průměrný klient zaplatil nejvíc za posledních 15 let

„Exekuční řízení je krajní variantou. Pokud by však některý z klientů i nadále odmítal uhradit pravomocně přiznané náklady řízení, nezbývalo by než přistoupit k tomu kroku, jelikož náklady spojené s obhajobou relevantnosti postupu naší banky před soudy musely být taktéž hrazeny,“ sdělila LN Helena Dušková z oddělení marketingu banky.

Podle informací LN ostatně k hrozbě exekucí už u třech desítek „svých“ dlužníků přistoupila. Těm je pak uhradila společnost BSP Lawyer. Banka se ovšem dočkala právě toho, čeho se ostatní bojí. Většina z těchto klientů při refinancování zvolila jiný ústav.

Šance, že by BSP uhradila náklady, které se dohromady šplhají nad 20 milionů korun za všechny, co se pustili do křížku s bankami, je nepravděpodobná. Na dotazy zaslané LN vůbec nereagovala. Dá se tedy předpokládat, že jediné, čeho se klienti dočkali, je, že jim firma vrátila soudní poplatky, které uhradili za to, že se soudy jejich žalobami zabývaly.

Poplatky za vedení skončily

Ze slibu zaplatit za klienty případné náklady řízení ve sporech s bankovními domy se firmy zapojené do iniciativy Poplatkyzpět.cz snažily vyvázat od doby, kdy začaly soudy prohrávat ve velkém. Spolu s BSP Lawyer, za níž stojí právník Daniel Paľko, se v iniciativě angažoval pražský právník Petr Toman z kanceláře Toman, Devátý & Partneři.

Poraďte se s odborníky

Než cokoliv podepíšete, ověřte si, že je vaše hypotéka opravdu tou nejvýhodnější na trhu.

Srovnat hypotéky Ve spolupráci s finance.iDNES.cz

Ten vloni svým bývalým klientům z této kauzy napsal. „Na postupu ohledně úhrady nákladů řízení je třeba se domluvit se společností BSP Lawyer Partners, a .s., která je provozovatelem služby Poplatkyzpet.cz a která se zavázala zaplatit za klienty náhradu nákladů řízení přiznanou bance nebo jim tuto proplatit. Doklad o úhradě nákladů řízení následně zašlete na info@poplatkyzpet.cz. Společnost BSP Vám uhrazené náklady řízení v plné výši proplatí,“ stálo mimo jiné v e-mailu advokáta, který dal od dalšího řešení neúspěšných sporů ruce pryč.

Banky, které dříve vybrané poplatky uhájily, ale ve valné většině postupně tyto platby za vedení úvěrových účtů zrušily. Případně se od počátku zaklínaly tím, že variantu hypotéky bez poplatků nabízejí dlouhodobě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat