Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Banky budou odvádět do rezerv na ochranu úvěrového trhu více peněz, rozhodla o tom ČNB

Ekonomika

  10:19
PRAHA - Banky budou od roku 2020 odvádět více peněz do rezerv na ochranu tuzemského úvěrového trhu. Česká národní banka (ČNB) totiž zvýšila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 procenta. Informovala o tom v pátek ČNB.

ČNB zvýšila sazbu proticyklické kapitálové rezervy. Banky tak musí odvádět více peněz do rezerv. foto: Lidové noviny

Sazbu, která platí pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry, stanovuje pravidelně každé čtvrtletí s účinností za rok. Páteční zveřejněné rozhodnutí je tedy platné od 1. ledna 2020.

Další čínská banka má pobočku v Česku. Bank of Communications ze čtvrtiny vlastní čínská vláda

Důvodem změny sazby je rostoucí zranitelnost bankovního sektoru vůči případnému zhoršení ekonomické situace, což ukázaly analýzy ČNB. Zároveň centrální banka uvedla, že současné doporučené limity pro hypoteční úvěry považuje za postačující a nepovažuje za nezbytné je zpřísnit. Celková rizika spojená s poskytováním hypoték se totiž podle ČNB dále nezvýšila.

Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření v rámci směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Vedle toho existuje kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

Banky úspěšně odolávají zhoršené ekonomice

V pátek ČNB rovněž zveřejnila výsledky dohledových zátěžových testů. Ty letos opět prokázaly odolnost tuzemských bank a pojišťoven. Testování, které zahrnovalo vybrané bankovní skupiny a pojišťovny a bylo provedeno na datech ke konci roku 2017, prokázalo, že oba sektory jsou dále připraveny odolávat zhoršeným podmínkám ekonomiky.

Česká národní banka letos popáté zvýšila úrokové sazby, podle prognózy by už do konce roku neměly růst

Kapitálová vybavenost testované části bankovního sektoru by zůstala podle analýzy ČNB, zveřejněné v pátek v publikaci „Rizika pro finanční stabilitu a jejich indikátory - prosinec 2018,“ výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v případě naplnění zátěžového scénáře, který předpokládal silný pokles ekonomické aktivity v ČR i zahraničí. Testovány byly největší domácí bankovní skupiny, tvořící 76 procent aktiv bankovního sektoru v České republice.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!