Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Papírovým librám končí platnost, na výměnu zbývá poslední týden

Fronta na výměnu papírových bankovek před centrální bankou v centru Londýna (22. září 2022) foto: AP

Čtvrteční fronta před sídlem britské centrální banky Bank of England je symbolem blížícího se konce papírových bankovek, které má Británie ještě v oběhu. Země momentálně završuje přechod na polymerové bankovky. Starých papírových však zbývá v oběhu ještě přes 360 milionů kusů v celkové hodnotě jedenácti miliard liber (322 miliard Kč), uvedla banka.
  13:42

„Od 30. září již nebudou britské obchody přijímat téměř šest miliard kusů starých bankovek v hodnotě 50 liber a více než 5 miliard dvacetilibrovek,“ uvedla v pátek Bank of England.

Od tohoto data se už bude na Ostrovech platit pouze novými polymerovými bankovkami, které mají zaručit vyšší bezpečnost proti padělání. Nové bankovky jsou také menší, aby se snáze vešly do peněženky.

Nové britské bankovky v hodnotě 50 liber. V oběhu od června 2021.

„Lidé mohou papírové bankovky směnit v centrální bance v Londýně na Threadneedle Street, na vybraných pobočkách pošty nebo výměnu uskutečnit poštou,“ uvedla banka. Mnoho komerčních bank také umožňuje vkládat je na účty.

„Všechny nové polymerové verze měny s portrétem královny Alžběty II. lze nadále používat jako obvykle, dodala Bank of England.

Po úmrtí královny čeká Británii změna bankovek, poštovních schránek i státní hymny. Ikonografie spojená s královnou během sedmdesáti let její vlády natolik prorostla do britských institucí a společnosti, že změny potrvají roky a vyjdou na miliardy liber.

Král místo královny

V Británii je v současnosti v oběhu asi 4,5 miliardy bankovek s portrétem zesnulé královny, jejich souhrnná hodnota dosahuje asi 80 miliard liber (2,3 bilionu Kč). Výměna potrvá nejméně dva roky, podobu nových bankovek musí schválit Buckinghamský palác. Alžběta II. je zpodobněna i na dvacetidolarových bankovkách v Kanadě a na mincích na Novém Zélandu.

Mince a bankovky s královnou Alžbětou II. se budou dál vydávat po zbytek letošního roku nebo možná i déle, teprve časem dojde na měnu s novým portrétem. Mnoho mincí a možná i bankovek s portrétem panovnice zůstane v oběhu ještě léta.

Banky a poštovní úřady budou vydávat nové bankovky a mince a stahovat z oběhu ty staré, což veřejnosti usnadní proces výměny. Podle britských médií je obvyklou tradicí od dob krále Karla II. (1630-1685), že monarchové, vyobrazení na mincích, hledí vždy opačným směrem, než hleděl jejich předchůdce.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat