Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bič na agilní exekutory: Vymáhání z druhého konce republiky skončí

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Správný dlužník je pro exekutora ten, ze kterého jdou peníze snadno vymoci. Pokud ještě k tomu dluží dost peněz, znamená to tučnou odměnu. Právě to láká exekutory k boji o dlužníky ve všech částech Česka. Navíc platí, že čím více najetých kilometrů, tím větší odměna. S tím by ale měl být už brzy konec.
exekuce - ilustrační foto

exekuce - ilustrační foto foto: ČTK

Taková praxe už totiž začala vadit i některým samotným exekutorům. Ti chtějí, aby se případy rozdělovaly jednotlivým úřadům v rámci krajů podle principu teritoriality. „Naším cílem je přijetí zákona, který odstraní obchodování s pohledávkami a nastaví podmínky pro spravedlivé vymáhání, které nebude pro dlužníky likvidační,“ říká soudní exekutor Petr Kučera, který společně s Petrem Polanským stojí za Platformou teritoriality.

Exekuce dle krajů

Exekuce - ilustrační foto

Exekutoři by směli provádět exekuce jen v rámci svého kraje, případně okresu.

O tom, kdo exekuci provede, by rozhodl krajský soud s přihlédnutím k tomu, aby se jednotlivé úřady pravidelně střídaly. V Česku bylo loni nařízeno 714 tisíc exekucí.

Podle jejich návrhu by celý princip měl fungovat tak, že jednotlivé soudy budou exekuce rozdělovat příslušným úřadům pouze v daném kraji nebo okrese, a to postupně.

„Exekutoři nesmějí být vzájemně si konkurujícími podnikateli, usilujícími o získání co nejvíce exekucí. Má jít o zástupce státu objektivně vykonávající právo a šetřící práva jak věřitele, tak dlužníka a mající řízení úřadu plně v rukou,“ vysvětlují oba navrhovatelé.

Jejich iniciativu vítají dluhové poradny i organizace Člověk v tísni. „Je to úplný základ pro to, aby se změnilo fungování exekucí. V Česku je momentálně na 155 exekutorských úřadů a mezi nimi probíhá tvrdý konkurenční boj o získání „lepšího dlužníka“.

Některé z úřadů ročně provedou 100 tisíc exekucí, jiné ani ne tisícovku. Ti, kteří si mohou vybírat, jsou na tom samozřejmě mnohem lépe. A také jsou to často ti nejméně korektní exekutoři,“ popisuje situaci v tuzemsku šéf Člověka v tísni Daniel Hůle.

Podle něj by rozdělení jednotlivých dlužníků mezi exekutory v rámci jednoho kraje či okresu mělo proběhnout rovnoměrně. „Je to tak, že danou exekuci by měl vždy dostat přidělenou ten úřad, který dluh vymáhal před nejdelší dobou,“ vysvětluje Hůle.

Okamura: Exekutoři chtějí lidi sedřít

Podobným návrhem zákona jako dvojice exekutorů se pak zabývá i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jeho zástupci ve čtvrtek předložili Poslanecké sněmovně novelu zákona o exekutorech, která má podle jejich slov ukončit exekutorský byznys s dluhy.

„Součástí dnešního problému s exekutory totiž je, že některé exekutorské úřady skupují ve velkém balíky exekucí z celé republiky, a víme, že v praxi to funguje tak, že exekutor dává prodejcům pohledávek určitá procenta, mnohdy až třetinu z vymožených částek,“ vysvětluje ve své novele Okamura.

Mapa exekucí

„Samozřejmě je tím pádem v současnosti velký tlak, aby se exekuce prodražila na maximum – tedy aby exekutor sedral z dlužníka co nejvíc peněz, protože z vymožené částky jde část tomu, kdo mu exekuci zajistil. A velké úřady mají také velký aparát, který je nutné živit,“ dodává Okamura s tím, že zavedení regionality je nejčistší systémové řešení, jak byznys s dluhy skončit.

Stejným tématem se pak zabývá i Exekutorská komora, která už sestavila pracovní skupinu expertů, kteří vypracovávají studii k jednotlivým verzím takzvané teritoriality.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat