Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Spletl se o 200 korun. Exekutor mu zablokoval dům i účty

Česko

  7:00
PRAHA - Stačí si splést položky při platebním příkazu a poslat na účet o dvě stě korun méně. Před šesti lety takovou chybu udělal Zdeněk Řezníček a dnes jen nevěřícně přihlíží následkům. Částka se několikanásobně zvětšila a exekutor ji zablokoval na nemovitosti, účtech i spoření, aniž by ho předem upozornil. Vše je přitom zřejmě právně v pořádku.

Boj s úřady je pro podnikatele Zdeňka Řezníčka o to absurdnější, že začal soudní žalobou z jeho strany. Bruntálská nemocnice upadla do konkurzu a nikdo mu nezaplatil za objednanou zakázku. Správce konkurzní podstaty pohledávku popřel, takže ho Řezníček zažaloval. "Člověk si říká, že takový soud nejde prohrát, když jsem práci v nemocnici udělal. Ale jde," vypráví se zjevnou hořkostí podnikatel.

Záměna políček

Jednu fakturu obhájil, druhou už ne. Navíc musel zaplatit polovinu soudních výloh. Při platbě si ale spletl políčko a zaplatil částku, kterou měla uhradit druhá strana sporu. Jen o dvě stě korun nižší.

Drobná chyba a nepatrná částka odstartovala byrokratický koloběh. "Na těch 200 korun si asi najali advokáta, který to dal k exekuci a k tomu se připočítávají náklady exekutora," vysvětluje standardní postup Petr Němec z iniciativy Český spotřebitel. Částka tak šest let bobtnala až na osm tisíc korun.

Přečtěte si příběhy čtenářů:

V lednu přišel Řezníčkovi dopis z katastru nemovitostí. Stále ještě netušil, že by mohl mít problém. "Myslel jsem, že to je refinancování hypotéky," popisuje. Na katastru zjistil, že na listu vlastnictví je zapsaný exekutorský úřad z Brna. "Nevěděl jsem o jediné koruně, kterou bych neměl uhrazenou. I samotné úřednice byly překvapené, když dohledaly, že exekuce je kvůli dvou stovkám," popisuje Řezníček.

Stačilo zvednout telefon

Podnikatel zjistil, že mu brněnský exekutor Jaroslav Homola zablokoval částku na nemovitosti, účtu, stavebním i důchodovém spoření. "Všude, kde mě dohledali, tam mě zablokovali," vypráví bezradně podnikatel z východních Čech. "Mohli přitom jen napsat jeden dopis, ať zaplatím," dodává.

"Je třeba si uvědomit, že exekuce představuje až zcela poslední fázi vymáhání pohledávky. Před zahájením exekuce musí být dlužníkovi doručována celá řada písemností, na základě kterých, pokud by měl dobrou vůli, mohl svůj dluh uhradit. Není proto racionální očekávat, že ve fázi exekuce postačí k zaplacení pohledávky telefonát soudního exekutora dlužníkovi," říká k tomu mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Exekuce - ilustrační foto

Nelogický postup zřejmě ale neodporuje žádným předpisům. "Není povinnost před exekucí někoho upozornit na dluh. Pan dostal rozsudek s částkou, kterou musí zaplatit, takže je to bohužel jeho chyba," vysvětluje Němec. Sám se ale podivuje, proč podnikatele nikdo neupozornil, zvlášť u tak nízké částky.

Přinejmenším podivný je i postup exekutora, který částku zablokoval na všech dohledatelných účtech. "Je otázka, jestli ten postup byl správný, když kvůli osmi tisícům zablokoval spoření, účet i nemovitost," podivuje se Němec. Exekutor Homola v pátek na dotazy z redakce neodpověděl.

Přiměřený postup?

Jeho postup ale brání Exekutorská komora. "V uvedeném případě rozhodně nejde o projev nepřiměřeného postupu," vzkázala serveru Lidovky.cz mluvčí Petra Báčová. "Bylo pouze zřízeno zástavní právo na nemovitostech dlužníka, proti němuž soud nařídil exekuci, a to výhradně k zajištění pohledávky věřitele," uvádí.

Problémy se zákonem

Exekutora Jaroslava Homolu v roce 2006 odsoudil za trestné činy útoku na veřejného činitele, výtržnictví a násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Rozsudek o rok později potvrdil brněnský Krajský soud.

Homola prý napadal policisty a nadával jim. Stejně se choval i k záchrance, která na místo dorazila.

Přesto z funkce exekutora odvolán nebyl. Soud mu uložil pouze trest obecně prospěšných prací. „Vykonáním trestu obecně prospěšných prací se na odsouzeného hledí, jako by odsouzen nebyl,“ upozornilo k případu ministerstvo.

Při vydání exekučního příkazu podle ní nemá soudní exekutor žádné informace o tom, kolik peněz má dlužník na svých účtech či jak vysoký pobírá důchod. Navíc exekutor není informovaný o případných dalších dluzích neplatiče. Proto prý zablokování několika účtů není ničím neobvyklým.

Způsobení další škody

"Za celé roky mi nepřišla žádná výzva. Nevíte nic a najednou je s vámi jednáno, jak s nějakým zlodějem. Proti exekuci navíc neexistuje opravný prostředek," stěžuje si ale na postup exekutora podnikatel. "Je to obraz honby za penězi. Exekutor si dá spoustu práce s obesíláním všech finančních institucí v zemi, místo aby vzal telefon a zavolal mi," krčí nechápavě rameny Řezníček.

Částku uhradil okamžitě poté, co se o exekuci dozvěděl. Automaticky se tak částka snížila o 50 procent. Vznikla mu ale další škoda. Exekuce je totiž brána jako nakládání se spořícím vkladem, takže tak přišel o státní podporu.

Změna zákona

Případ ilustruje širší problém, který se dotýká mnoha dalších. Exekutoři neupozorňují dlužníky na malé částky, které roky narůstají. Podle exekutorské komory probíhá vše podle zákona. O změnu legislativy opakovaně žádají iniciativy a neziskové organizace. Minulý rok dosáhly částečné výhry, nový zákon zavedl třeba předžalobní výzvu. Věřitel tak musí minimálně týden před podáním žaloby upozornit neplatiče na existující dluh. Legislativa upravuje slučování řízení a zjednodušuje obranu dlužníka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!