Jednání se týká exekutora Jozefa Višvadera odsouzeného za podvod a zpronevěru 80 milionů korun a Milana Makaria, jehož kancelář přebrala Višvaderovu agendu. Ukázalo se, že oba mají podezřele blízko k vymahačským firmám CFS Financial Services a 1. Nitrianská obchodná spoločnosť. Ty si mezi sebou přeprodávají pohledávky, jedna vymáhá náklady exekucí, druhá pokuty, čímž navyšují odměny advokátů a exekutorů.
ČTĚTE VÍCE: |
O pokuty se navíc přetahuje pražský advokát Jan Válek zastupující CFS Financial Services s advokátkou Ludmilou Lejnarovou, kvůli čemuž mají lidé platit za jedinou pokutu dokonce třikrát. Šteffel v rozhovoru se serverem Lidovky.cz popsal další případ, podobných jsou prý ale stovky.
Lidovky.cz: O co přesně v případu šlo?
Kvůli nezaplacené pokutě byl vydán návrh na vydání platebního rozkazu, klientka měla platit společnosti CFS Financial Services zastoupené panem advokátem Válkem. Soudu odeslala doklad o tom, že už dříve zaplatila paní doktorce Lejnarové, která se ozvala před rokem. Pan magistr Válek nicméně argumentoval, že podle Vrchního soudu v Praze je vlastníkem nezaplacené pokuty společnost CFS Services a ona je povinna platit znova a dokonce dvakrát.
Problémový exekutor
Zdroj: Wikipedia |
Lidovky.cz: Podařilo se vyvrátit jeho tvrzení?
My jsme argumentovali tím, že platila někomu, kdo měl od dopravního podniku plnou moc. A v prvním stupni jsme vyhráli, jenže pan magistr Válek se odvolal. Krajský soud v Brně naštěstí rozsudek potvrdil.
Lidovky.cz: Jak dlouho se spor táhnul?
Asi rok a půl. CFS Financial Services klientce překvapivě zaplatila i náklady. Lucie N. měla štěstí, že přišla včas, nyní už by jí nic nedali. Vymysleli si totiž 1. Nitrianskou obchodnou spoločnosť na Slovensku, aby nemuseli platit za prohrané soudy.
Lidovky.cz: Jak to funguje?
Když soudní náklady nezaplatí, je třeba podat žalobu na Slovensku. To znamená, že musíte shánět slovenského advokáta, přece jen už je to stát s jiným právním systémem a pravidly. To odradí 99,9 procent lidí. Takže pokud prohrají nějaké soudy, je jim to úplně jedno.
Lidovky.cz: O kolika dalších případech víte?
Na brněnských soudech jsou jich stovky, kdy dopravní podnik postupoval pohledávky na Lejnarovou, která zastupovala Argemon Invest, pak to zase převzal CFS Financial Services.
Lidovky.cz: Daří se lidem podobně jako v tomto případě úspěšně bránit?
Jak kdy, jak kde. Spíš bych řekl, že jim to prochází. Lidé se nebrání a raději ze strachu nebo neznalosti zaplatí, nebo se na to úplně vykašlou, hodí to do koše a neuvědomí si, že se rychle dostanou do vleku exekucí. Je to prostě zlodějský systém, jsou na to napojení dopravní podniky – nejen ten brněnský - a advokáti. Jde o strašné peníze, z nichž ve výsledku dopravní podniky nic nemají.
Lidovky.cz: Je v pořádku, aby dopravní podnik přeprodával pohledávky pochybným firmám?
Není, nikdo to ale zakázat nemůže. Vzhledem k tomu, že je dotován z našich společných peněz, v jeho orgánech sedí lidé z magistrátu, kteří mají na podobné věci dohlížet, tam podle mě dochází ke střetům zájmů. Jsou to zlodějiny ve velkém. V Brně dokonce soudkyně konstatovala, že takové jednání je absolutní katastrofa a vyděračství.
Případ řeší komora"Z vlastní iniciativy se tímto případem zabýváme. Višvaderův úřad detailněji sledujeme od března tohoto roku. Zhruba od stejné doby je logicky více kontrolován i exekutorský úřad Milana Makaria, na něhož byla agenda Višvadera převedena." (Petra Báčová, mluvčí exekutorské komory) |
Lidovky.cz: Funguje taková praxe i nadále, nebo už takových případů nepřibývá?
Určitě ano. Jsou to jen jiné firmy, ale pořád stejná jména. Po prvním článku se na mě obrátila hromada podobě postižených lidí.
Lidovky.cz: Pokud se lidé stanou oběťmi přeprodávání pohledávek, kolik v průměru zaplatí?
Běžně tak 20 až 25 tisíc korun kvůli lístku za 15 korun.
Lidovky.cz: Věříte slovům exekutorské komory, že od nového roku díky novele zákona rozdělování pohledávek odpadne?
Nevěřím, rozdělovat by se nemělo tak 7, 8 let.
Lidovky.cz: Nyní bude ale povinné pohledávky spojovat...
Oni si zase vymyslí něco nového. Naopak se od ledna těší na to, že budou moct obstavovat účty manželek a příbuzných a obtěžovat lidi, kteří s exekucemi nemají nic společného.
Lidovky.cz: Jak by se tedy situace měla řešit?
Úplně zrušit současný systém exekucí, je to legalizovaná zlodějina. A vrátit se k systému soudních exekucí, jen ho trochu zkvalitnit. Nyní to funguje na úkor slušných a poctivých lidí, kdežto lumpové, kteří nechtějí platit, se tomu pohodlně vyhnou.
Lidovky.cz: Panují podobné poměry v zahraničí?
Co se děje u nás, je divoký Kurdistán. Kdyby si za hranicemi exekutor dovolil, co tady, zavřou ho. Tady je například běžné, že lidé z exekutorských úřadů objedou v jednom městě 20 lidí a každému naúčtují jízdné, vůbec nezohlední, že na jednu jízdu udělali 20 návštěv.