Oproti tomu největší české úřady fungují jako „továrny na exekuce“. Jsou vybaveny výkonným softwarem, mezi jejich klienty patří velcí věřitelé jako banky, zdravotní pojišťovny či splátkové společnosti. Mají síť vykonavatelů napříč republikou. Zdaleka největším z těchto úřadů je ten přerovský, v jehož čele stojí Tomáš Vrána. Ročně vyřídí přes šedesát tisíc kauz a má přes 200 zaměstnanců. Dvacet největších exekutorských úřadů – což je pouhá osminu stavu – přitom ovládá více než polovinu českého „trhu“ s exekucemi!
Ministr Pelikán nechce rychlé zavedení exekutorských teritorií |
Tato zjištění vyplývají z analýzy, kterou zpracovala Vysoká škola ekonomická pro resort spravedlnosti. LN mají k dispozici její pracovní verzi, jež oproti té finální – později i zveřejněné – obsahuje některá cenná data.
Deformovaný trh
Obrovská různorodost exekutorského stavu trápí i jeho nové vedení. „Velcí exekutoři samozřejmě výrazně ovlivňují trh, který se kvůli nim stal až moc konkurenčním. Menší exekutoři tak mají problém získat dostatek klientů, kteří by je slušně uživili,“ uvedla pro LN prezidentka Exekutorské komory ČR Pavla Fučíková.