Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Americké úřady žalují kryptoburzu Binance, Bankman-Fried čelí dalšímu obvinění

Binance je kryptoměnová burza založená v půlce roku 2017. Její zakladatel je Changpeng Zhao. Burza má od března 2018 sídlo na Maltě, funguje ve 14 jazykových mutacích a nabízí ke směně více než 149 kryptoměn. foto: Reuters

Americká Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) žaluje největší kryptoměnovou burzu Binance a její manažery včetně generálního ředitele Changpeng Zhaa za porušení předpisů. Novému obvinění čelí také zakladatel kryptoburzy FTX. Bankman-Fried.
  6:31aktualizováno  16:16

Binance minimálně od července 2019 do současnosti „nabízela a prováděla transakce s komoditními deriváty jménem amerických osob“, čímž porušovala zákony USA, uvedla CFTC.

Burza podle CFTC „neefektivně“ kontrolovala dodržování pravidel a naváděla zaměstnance a zákazníky, aby kontrolu obcházeli. Komise také obvinila bývalého vedoucího manažera pro kontrolu pravidel Samuela Lima z napomáhání k porušování pravidel Binance.

„Binance po celá léta věděla, že porušuje pravidla CFTC... Mělo by být varováním pro kohokoli ve světě digitálních aktiv, že CFTC nebude tolerovat úmyslné obcházení zákonu USA,“ uvedl šéf CFTC Rostin Behnam.

Binance v reakci na zprávu uvedla, že je žalobou zaskočena. „Stížnost podaná CFTC je neočekávaná a je pro nás zklamáním, protože s CFTC spolupracujeme již více než dva roky. Nicméně hodláme i nadále spolupracovat s regulačními orgány v USA i po celém světě,“ sdělil Jan Hostinský z českého zastoupení společnosti.

Binance dominuje globálnímu sektoru digitálních aktiv. Její hlavní burza Binance.com je největší světovou kryptoměnovou burzou - loni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů (506 bilionů korun).

Další obvinění pro zakladatele FTX

Prokurátoři tvrdí, že Bankman-Fried nařídil poskytnutí kryptoměn v hodnotě nejméně 40 milionů dolarů (zhruba 874 milionů Kč) ve prospěch úředníků čínské vlády. Pomocí tohoto úplatku chtěl podle prokurátorů dosáhnout uvolnění účtů patřících jeho investičnímu fondu Alameda Research, které čínské úřady zmrazily. Na těchto účtech byly kryptoměny v hodnotě přes miliardu dolarů.

Snížili jste v aktuální topné sezoně spotřebu plynu?

celkem hlasů: 1130

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano906
Ne173
Nevím51

Převod první části úplatku se podle prokurátorů uskutečnil kolem listopadu 2021 z hlavního obchodního účtu fondu Alameda do soukromé kryptoměnové peněženky a zmrazené účty byly následně uvolněny. Poté podle prokuratury Bankman-Fried schválil převod zbývající části úplatku v hodnotě desítek milionů dolarů.

Jedenatřicetiletý Bankman-Fried již čelí řadě obvinění v souvislosti s kolapsem kryptoměnové burzy FTX. Podle prokurátorů ukradl miliardy dolarů z účtů klientů FTX, aby jimi pokryl ztráty fondu Alameda. Prokurátoři rovněž tvrdí, že Bankman-Fried organizoval poskytování nezákonných politických darů, aby si zajistil vliv ve Washingtonu.

20. listopadu 2022

Autoři: ,