Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Firmy si stále drží anonymní akcie. I přes hrozbu likvidace

Ekonomika

  19:14
PRAHA - Anonymní akcie má v Česku stále více než 44 procent akciových společností. Zákon, který ruší anonymní akcie, platí od ledna 2014 a v pondělí uplyne půlroční lhůta, během které měli akcionáři uvést své vlastnické vztahy do souladu se zákonem.
Akcie,  ilustrační foto.

Akcie, ilustrační foto. foto: Shutterstock

Pokud akciové společnosti své vlastnické vztahy neupravily, může je soud i poslat do likvidace. Údaje vyplývají ze statistik, které zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, imobilizovat, tedy fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno. "Z našich statistik je zřejmé, že podnikatelé, aby vyhověli novému zákonu, nejčastěji mění formu akcií z doručitele na jméno a ponechávají listinnou podobu," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Mrtvé schránky, nedohledatelné osoby

Majitelé firem, kteří vyčkávají nebo nový zákon ignorují, anonymní akcie podle ní zřejmě přemění až v okamžiku, kdy budou chtít se svou společností nějak nakládat. Například prodat obchodní podíl nebo vyplatit dividendy. "My odhadujeme, že nezanedbatelná část firem s anonymními akciemi nebyla primárně určena pro podnikání, ale k držení majetkových podílů, nebo jde o mrtvé schránky, často s nedohledatelnými kontaktními osobami," upozornila Štěpánová.

Z praxe podle manažerky společnosti Smart Office & Companies Jany Babůrkové vyplývá, že mnoho akciových společností, které využívaly listinných akcií na majitele, řešily situaci na poslední chvíli. V případě, že by akciové společnosti své vlastnické vztahy neupravily, může soud přistoupit k jejich zrušení likvidací. "To ale zatím nehrozí, spíše je nejprve vyzve k nápravě," dodala.

Povinný zápis

Všichni držitelé akcií na majitele se musí do konce června nechat zapsat do seznamu akcionářů. Pokud tak neučiní, nebudou moci vykonávat svá akcionářská práva. "Rozhodne-li společnost o rozdělení zisku, akcionáři, který akcie na majitele společnosti k výměně nepředložil, právo na dividendu nevznikne," uvedl advokát ze společnosti PwC Legal Ondřej Plánička.

Hospodářská komora požaduje, aby zákonná lhůta pro přizpůsobení zakladatelských dokumentů vzrostla na pět let. Prezident komory Vladimír Dlouhý v pátek dojednal s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) alespoň to, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, které nestihnou potřebnou revizi smluv. Válková o situaci informovala předsedy krajských a vyšších soudů. Pokud by přesto nastaly problémy, využije komora svou síť k identifikaci potíží a ministerstvo spravedlnosti slíbilo pomoc při řešení.

Vývoj struktury českých akciových společností podle podoby a formy vydaných akcií:

Firmy, které mají akcie na jméno:

březen 2014

počet: 11.964

podíl (v %): 47,25

červen 2014

počet: 13.235

podíl (v %): 52,22

Firmy, které mají akcie na majitele (doručitele):

březen 2014

počet: 12.892

podíl (v %): 50,92

červen 2014

počet: 11.614

podíl (v %): 45,82

Firmy, které mají akcie na jméno a současně na majitele:

březen 2014

počet: 306

podíl (v %): 1,21

červen 2014

počet: 284

podíl (v %): 1,12

Celkem:

březen 2014

počet: 25.320

podíl (v %): 100

červen 2014

počet: 25.345

podíl (v %): 100

Zdroj: Bisnode

Autoři: ,