Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Bitcoin se propadl o více než 10 procent. Investoři si vybrali zisky, bojí se kolísání

Bitcoin foto: Reuters

Aktualizováno
Singapur - Nejznámější kryptoměna bitcoin dnes pokračuje v citelném poklesu a její cena se propadla až na 45 000 dolarů (zhruba 959 000 korun). Ukazují to data na specializovaném webu Coindesk. Investoři se obávají výrazného cenového kolísání a po maximu, kterého cena dosáhla o víkendu, vybírali zisky.
  8:21aktualizováno  11:44

Bitcoin za uplynulých 24 hodin zaznamenal nejhlubší jednodenní propad za poslední měsíc. Od nedělního maxima nad 58 300 dolarů tak odepsal téměř 20 procent, od začátku roku je ale cena této kryptoměny stále vyšší zhruba o 60 procent.

Na internetu lákají Čechy podvodníci na investice do bitcoinu, využívají jména Petra Kellnera či Elona Muska

Analytik James Quinna z hongkongské společnosti Q9 Capital poznamenal, že trh od začátku roku prakticky téměř jen roste. „Pozorovat vůbec nějaký výprodej je naprosto zdravé a normální,“ citovala ho agentura Reuters. Quinn nicméně dodal, že podle údajů kryptoměnové burzy Binance jsou objemy značné a ukazují, že pozice zřejmě vyprodávají drobní investoři.

K propadu podle analytika Purple Trading Štěpána Hájka nejspíše pomohly pondělní komentáře americké ministryně financí Janet Yellenové, která připomněla potřebu regulovat kryptoměny a řekla, že bitcoin je při provádění transakcí mimořádně neefektivní.

Bitcoin spotřebuje ročně dvakrát více elektřiny než Česko, vyplývá z analýzy

„O příliš vysoké ceně bitcoinu tweetoval o víkendu i její velký fanoušek Elon Musk. Od začátku týdne klesla cena o více než 15 procent, pokles ceny tak může způsobit řetězovou reakci prodejů menších obchodníků. Vzhledem k velmi pozitivní náladě však může být propad směrem k hranici 40 000 dolarů využit mnoha jinými obchodníky ke vstupu na trh,“ podotkl Hájek.

„Určité korekce byly při zběsilém letošním tempu digitálního zlata nevyhnutelné. Další vývoj bude záviset mimo jiné na reakci známých investorů typu Elona Muska a také na vývoji úrokových sazeb. Z našich statistik vyplývá, že poptávka je stále proti loňsku více než dvojnásobná,“ dodal ředitel společnosti Bitstock.com Martin Stránský. Jeho podnik obchoduje s bitcoiny.

Propad o více než 17 procent dnes zaznamenala i druhá nejznámější kryptoměna ethereum. Proti maximu z minulého týdne ztratila asi 30 procent a nyní se obchoduje zhruba za 1461 dolarů.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...