Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blesková kontrola dálnice D1 šokovala vedení ŘSD. Přestavba skončí nejdřív za rok

Ekonomika

  15:55
JIHLAVA - Zpožděná rekonstrukce dálnice D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší na Vysočině zřejmě neskončí dříve než v polovině příštího roku. Po pondělní neohlášené kontrole stavby to Českému rozhlasu řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kubiš.

Stavbaři budou přes noc bourat dva mosty na 43. a 48. kilometru. foto: ČTK

Na zbývajících třech modernizovaných úsecích D1, na nichž dělníci také pracují od loňska, šéf ŘSD neshledal závažná pochybení ani zdržení. Na nich by práce měly být dokončeny v letošním roce.

Úsek mezi 153. kilometrem dálnice u Lhotky po 162. kilometr D1 u Velké Bíteše opravuje sdružení firem OHL ŽS a Alpine Bau CZ. Zpoždění těchto prací podle informací rozhlasu převýšilo 200 dní. "Pro mě je to naprosto tristní. Přestože je středový pás rozpracován, tak rozhodně toto zpoždění je tak obrovské, že ho zhotovitel není schopen nějakým způsobem eliminovat," řekl Kubiš.

Levnější a rychlejší oprava

Podle plánu zatím běží rekonstrukce ve zbývajících třech úsecích, a to mezi Šternovem a Psáři, Loktem a Hořicemi a mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. Při dnešní kontrole na D1 hledal Kubiš společně s nezávislým stavebním poradcem možnosti levnější a rychlejší opravy dalších úseků mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

Mezi Lhotkou a Velkou Bíteší společnost OHL ŽS kvůli problémům s nestabilním podložím loni stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí neočekávaných víceprací. Toho nakonec dosáhla v říjnu, kdy jí ředitelství silnic rozpočet navýšilo o deset milionů korun. Spor ale podle dřívějšího vyjádření ŘSD může skončit i u soudu.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat