Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brno jako malé Silicon Valley. Bude tam centrum kybernetické bezpečnosti

Média

  7:00
BRNO - Do roku 2015 bude v Brně vybudováno Národní centrum kybernetické bezpečnosti. Nová instituce s 35 zaměstnanci bude součástí Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).
Počítačová bezpečnost - ilustrační foto

Počítačová bezpečnost - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jejím posláním bude boj s případnými počítačovými útoky, které by mohly ochromit nebo omezit činnost státních institucí. Sídlit bude v objektu, který dříve patřil Univerzitě obrany. Připravuje se jeho rekonstrukce, řekl ředitel NBÚ Dušan Navrátil.

Centrum by v provizorním režimu mělo začít pracovat od ledna 2014. "S určitou mírou nadsázky můžeme Brno označit za malé Silicon Valley České republiky. Spolupráce se zdejšími subjekty si velice vážíme," uvedl Navrátil.

Náměstek jihomoravského hejtmana Václav Božek (ČSSD), který s ním  jednal o nové instituci, ČTK řekl, že v Brně studuje 5000 posluchačů obory související s informačními a komunikačními technologiemi. Působí v něm fakulta informatiky Masarykovy univerzity a fakulta informačních technologií Vysokého učení technického. Podílejí se na mezinárodních projektech. V Brně sídlí mimo jiné společnost AVG Technologies, která má desetiprocentní podíl na světovém trhu antivirových programů. Je v něm také klastr sdružující firmy z oblasti bezpečnosti výpočetní techniky Network Security Monitoring Cluster.

ČTĚTE TAKÉ:

Před vznikem centra v Brně je nutné přijmout zákon o kybernetické bezpečnosti, na jehož znění nyní NBÚ pracuje. Z něj bude vyplývat i poslání nového úřadu. Ten bude shromažďovat data o počítačových útocích, reagovat na ně, koordinovat činnost při jejich řešení a přijímat opatření, která útokům zamezí.

NBÚ bude prostřednictvím centra podporovat výzkum a vývoj v oblasti kybernetické bezpečnosti a podporovat vzdělávání odborníků na toto téma, doplnil Navrátil. Roční rozpočet centra by se měl být v počátku 50 a později 60 milionů korun.

O tom, že útoky hackerů na internetu a nejrůznější systémy nelze podceňovat, se přesvědčilo v minulosti například Estonsko. Hackeři tam před lety kde zahltili systém. Zkolabovala státní správa i bankovní sektor. S internetovými útoky má zkušenosti i Česko. Příkladem byl útok na web České pošty nebo krádeže emisních povolenek. Nešlo ale zatím o masivní útoky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!