Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel spojil síly s tabákovými giganty. Dostane za to stamiliony

Ekonomika

  14:13
BRUSEL - Evropská komise spojuje síly s tabákovým průmyslem v boji proti padělkům a pašovanému zboží. Komise dnes oznámila uzavření dohody s firmou Imperial Tobacco Limited (ITL), která Bruselu a členským zemím EU za tento boj v příštích 20 letech zaplatí 300 milionů dolarů (5,5 miliardy korun).

Kouření. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dohoda navazuje na smlouvu s Japan Tobacco International z konce roku 2007 a další obdobnou dohodu s British American Tobacco z letošního července.

"Pašované a padělané výrobky podvádějí každého: vlády, spotřebitele i řádně podnikající společnosti," uvedl eurokomisař pro daně Algirdas Šemeta. Podle něho to vyšle odstrašující signál pašerákům a zvýší šance na vymýcení nezákonných operací.

Dohoda zavede pravidla pro výměnu informací mezi ITL a jednotlivými úřady a dá základ tomu, jak by firma mohla rozšířit vlastní kontroly. Její součástí jsou i ustanovení o tom, jak by se měla označovat velká balení cigaret obsahující kolem 10.000 cigaret, na nichž by mělo být označeno, na jaký trh by měly zamířit.

Podle odhadů unie členské země ročně přicházejí až o deset miliard eur (246 miliard korun) kvůli padělkům a pašování tabákových výrobků. Jde o peníze, které pašeráci a podvodníci "vydělají" na tom, že neodvádějí daně. Přes různá opatření přijímaná v posledních letech počet pašovaných či padělaných cigaret i jejich nabídka roste.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat