Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel ve válce proti kouření: cigarety beze jména, loga i barvy

Ekonomika

  7:00aktualizováno  9:49
PRAHA - Evropská komise chce sjednotit podobu krabiček všech značek. Mají zmizet názvy cigaret, loga i barvy.
Cigarety - ilustrační foto.

Cigarety - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Koupit krabičku marlborek, kamelek nebo spart může být během několika let nemožné. Evropská komise totiž připravuje regulaci, která má za cíl vymazat z cigaretových krabiček veškeré obrázky, znaky, loga a barvy vůbec. Černobílé krabičce má dominovat varování, že kouření škodí zdraví. Označení výrobce, resp. značky, má být uvedeno tak, aby mělo pouze informační, nikoliv reklamní charakter.

"Jednáme o tom, do konce roku bychom chtěli předložit návrh k veřejné diskusi. V platnost by podobné opatření mohlo vstoupit zhruba do pěti let," potvrdil LN iniciativu zdroj blízký Evropské komisi, který si přál zůstat v anonymitě.

Přes celosvětové tažení proti kouření dosud podobné opatření nezavedla žádná země. Návrh na "vyblednutí" cigaretových krabiček loni zamítl litevský parlament.

Tabákové výrobce iniciativa Evropské komise znepokojuje. "Podporujeme regulaci zaměřenou na omezování negativních dopadů způsobených spotřebou tabákových výrobků. Už ale nepodporujeme opatření, která by nám zabránila účastnit se spolu s ostatními výrobci běžné hospodářské soutěže nebo která by dospělým spotřebitelům znemožňovala kupovat tabákové výrobky," řekla Andrea Gontkovičová, ředitelka vnějších vztahů společnosti Philip Morris ČR.

Jenže o to právě jde. "Cílem je, aby tabákové výrobky byly co nejméně dostupné, například jen v lékárnách," říká poslanec ODS a bojovník proti kouření Boris Šťastný. Zdůraznil, že mnohdy atraktivní design cigaretových krabiček má přitáhnout zejména mladistvé.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat