Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel zmrazil Česku dotace za 114 miliard. Moc chybujete, vzkázala EU

Ekonomika

  8:12
PRAHA - U eurodotací vždycky platí mantra: vyčerpat všechno a vyčerpat to rychle. Teď se ale soukolí zadřelo u třetího největšího programu, který Česko rozděluje. Evropská komise kvůli nadměrnému počtu odhalených chyb rozhodla o pozastavení celého operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) pod ministerstvem průmyslu. Jedná se o zhruba 114 miliard korun. Dopis s rozhodnutím dorazil do Prahy v pátek.
Dotace

Dotace foto: Shutterstock

Problém odhalil auditní oddíl ministerstva financí na sklonku loňského roku. Z prověrky vyplynula čtrnáctiprocentní chybovost, přičemž už pět procent se považuje za alarmující. Každý takový nález se musí hlásit do Bruselu. Evropská komise se rozhodla, že do Česka žádné peníze nepošle, dokud a pokud se chyby nenapraví.

„Pozastavení programu odhadujeme v řádu měsíců,“ potvrdila LN mluvčí resortu Štěpánka Filipová s tím, že úřad zajistil e-mailové a telefonické horké linky pro podnikatele, kterých se to týká. Jejich počty půjdou do tisíců. Od malých firem po velké, od technologických či stavebních podniků až po zpracovatelské nebo energetické.

Audit ukázal, že došlo na systémové selhání v nastavení programu, především co se týče pravidla pro podpořené projekty, které si zvládnou samy vydělat. Podnikatelé mají předpokládaný čistý zisk odečíst od peněz, které žádají, což se dle nálezu ne vždy dělo.

Ministr průmyslu Tomáš Hüner (za ANO) na problém přišel krátce po svém nástupu a obratem zadal mimořádné kontroly, aby se odhalily případné další miny. „Nedávno jsme podali trestní oznámení v kauze vědecko-technologického parku Nupharo (projekt poblíž Ústí nad Labem, který zkrachoval a v němž dotace bezúčelně zmizela) a nevylučujeme, že na trestní oznámení dojde i v tomto případě. Cílem je zajistit, aby se situace ne- opakovala a Česko mohlo pokračovat v čerpání,“ sdělil LN Hüner.

Mohlo by vás zajímat