Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odchod Řecka z eurozóny? Minimálně jedna ku třem

Ekonomika

  20:57
Pravděpodobnost, že Řecko v nadcházejících měsících odejde z eurozóny, je teď minimálně jedna ku třem. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Takový scénář může podle ní vést i k tomu, že finančně křehká země bude nucena vyhlásit nový státní bankrot.

Návrat k Drachmě. foto: Reuters

"Mohlo by to nastat, pokud Řecko odmítne reformy, které vyžaduje 'trojka', tedy Evropská komise, Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská centrální banka (ECB), a z toho plynoucí přerušení mezinárodní finanční pomoci," uvedla agentura.

ČTĚTE TAKÉ.

Zmíněná trojice institucí dohlíží na to, jak Atény dohodnuté podmínky úvěru plní. Řecko je první zemí eurozóny, která nezvládla své dluhy a byla nucena žádat o zahraniční pomoc.

"Takový výsledek by podle našeho názoru ve střednědobém výhledu vážně poškodil řeckou ekonomiku a fiskální situaci země, a pravděpodobně vedl k dalšímu státnímu bankrotu Řecka," stojí dále ve sdělení agentury.

V Řecku se začátkem května konaly parlamentní volby, které skončily bez jasného výsledku. Volby se proto budou 17. června opakovat. Silnou podporu mají strany, které chtějí zrušit drakonická úsporná opatření, což by mohlo znamenat odchod Řecka z eurozóny.

PSALI JSME:

Dopady odchodu Řecka na další fiskálně slabé země eurozóny ale podle agentury nejsou jasné. Není ale pravděpodobné, že by Řecko následovaly ven z eurozóny i další země. "My se domníváme, že tíživá životní situace, do které by se řecká populace v případě odchodu Řecka dostala, by další země od takového kroku odradila," vysvětluje agentura.

S&P dodala, že její základní scénář nepočítá s automatickým snižováním ratingových známek v jiných zemích, pokud by Řecko z eurozóny odešlo. Bude ale prý hodně záležet na tom, jak by po odchodu Řecka z eurozóny reagovali evropští politici.

Autoři: ,