Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze se bude dražit pozemek po fotbalovém bossovi Chvalovském. Cena začíná na 140 milionech

Ekonomika

  13:09
Praha - V září letošního roku se bude dražit developerský pozemek s rozlohou 36 000 metrů čtverečních na rozhraní Střížkova a Libně v Praze. Minimální podání v elektronické dražbě, kterou organizuje aukční a realitní agentura Gavlas, bude 140 milionů korun. Jde o pozemky, které patřily bývalému fotbalovému bossovi Františkovi Chvalovskému. V tiskové zprávě o tom informovala společnost Gavlas, očekává silný zájem. Přesný termín dražby zatím není stanoven.

Pozemek určený k dražbě foto: Reprofoto

„Dražba pozemků je vyvrcholením táhnoucích se soudních sporů a 18 let trvajícího konkurzu Českomoravské agrární společnosti, která patřila do skupiny bývalého předsedy Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského,“ uvedla společnost Gavlas. Elektronická dražba se uskuteční na portálu www.ElektronickeDrazby.cz, zájemci se mohou zapojit z celého světa.

Pozemek určený k dražbě
Pozemek určený k dražbě

Podle společnosti jde o velmi lukrativní pozemky vhodné pro rezidenční projekt. Tři čtvrtiny pozemku jsou podle společnosti Gavlas vedeny jako zastavitelné území obytné, zbývající část je vhodná pro areál rekreační potřeby. Převážná část pozemků je nyní porostlá neudržovanou zelení.

Historické dědictví je pro Prahu klíčové. To je třeba respektovat

Chvalovský je znám jako dlouholetý šéf českého fotbalu, ale i jako majitel rozsáhlého potravinářského impéria, jehož podnikání vyústilo ve vleklou kriminální aféru. Chvalovský začal podnikat v roce 1990, kdy založil firmy Bohemia Fleisch a Reality Trading. Obchodoval s chmelem, masem, pivem, realitami a se sportovními potřebami. Působil ve více než dvaceti firmách, jednou z nich byla i Českomoravská agrární společnost (ČAS), jejímž spolumajitelem se stal v roce 1993. ČAS mimo jiné ovládala největší skupinu vlastníků zpracovatelů masa firmu Satrapa a Jihočeské pivovary. Po roce 2000 se Chvalovského podnikatelské impérium rozpadlo.

Podle obžaloby Chvalovský koncem 90. let s dalšími čtyřmi lidmi způsobil Komerční bance škodu 1,5 miliardy korun. Údajně předstírali, že půjčené peníze chtějí na financování svých obchodů, platili jimi ale především své předchozí dluhy. Všichni obžalovaní vinu popírali. Městský soud v Praze původně Chvalovskému v červnu 2011 uložil desetiletý trest vězení, odvolací pražský vrchní soud však tento rozsudek zrušil a kauzu vrátil k dalšímu projednání. Městský soud pak byl v roce 2013 nucen trestní stíhání na základě novoroční amnestie prezidenta Václava Klause zastavit.

Autor: