Podle agentury DPA kurz akcií po začátku obchodování mírně posílil až k 84 eurům za kus. „Dnes se splnil náš velký sen,“ komentoval zahájení obchodů šéf automobilky Oliver Blume.
Navzdory úspěchu Porsche jsou odborníci skeptičtí k jejímu načasování. Akciové trhy se v současné době nachází na svém minimu.
„Evropské akcie padají a investory ovládá strach. K tomu je třeba přidat také nejistotu v odvětví kvůli rostoucím cenám vstupů. Přesto, pokud se očekávaný zájem investorů potvrdí, další na řadě může být například i značka Audi,“ komentuje Erik Kmeť, jednatel investiční skupiny K&L Rock.
Volkswagen se snažil při prezentaci akcií uvádět Porsche jako příklad stabilní firmy, kterou investoři v těžkých časech ocení.
„Porsche bylo a je perlou skupiny Volkswagen,“ řekl agentuře Reuters Chris-Oliver Schickentanz, šéf investičních fondů Capitell. „Vstup na burzu velmi transparentně ocenil hodnotu firmy a to bude mít pozitivní přínos i pro akcionáře VW,“ dodal.
Na trh se nedostávají všechny akcie firmy, majoritní vlastník Volkswagen si ponechává tři čtvrtiny. Zbylá obchodovaná čtvrtina se pak dělí na dvě poloviny: 12,5 procenta kupuje Porsche SE, tedy zakládající rodina Porsche–Piëch, dalších 12,5 procenta připadne externím investorům.
Porsche bude mít celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních. Ty mají proti kmenovým akciím přednost například při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva.
Volkswagen hodlá získané peníze použít mimo jiné na financování miliardových investic do digitálních technologií a do elektromobility, na kterou se v poslední době intenzivně zaměřuje. Experti odhadují, že do roku 2030 by právě elektromobily měly Porsche zajišťovat většinu tržeb.
Celkový výtěžek z prodeje akcií v rámci IPO by měl podle Reuters dosáhnout až 19,5 miliardy eur.