Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Porsche vstoupilo na burzu, investoři akciím věří

Auta německé značky Porsche stojí před budovou frankfurtské burzy před začátkem obchodování. (29. září 2022) foto: Reuters

Na frankfurtské burze ve čtvrtek začalo obchodování s akciemi automobilky Porsche. Jejich cena 82,50 eur za kus ohodnocuje Porsche na 75 miliard eur, v přepočtu tedy na 1,85 bilionu korun. Jde o největší vstup na německou burzu od roku 1996, kdy se začalo obchodovat s akciemi Deutsche Telecom.
  13:02

Podle agentury DPA kurz akcií po začátku obchodování mírně posílil až k 84 eurům za kus. „Dnes se splnil náš velký sen,“ komentoval zahájení obchodů šéf automobilky Oliver Blume.

Navzdory úspěchu Porsche jsou odborníci skeptičtí k jejímu načasování. Akciové trhy se v současné době nachází na svém minimu.

„Evropské akcie padají a investory ovládá strach. K tomu je třeba přidat také nejistotu v odvětví kvůli rostoucím cenám vstupů. Přesto, pokud se očekávaný zájem investorů potvrdí, další na řadě může být například i značka Audi,“ komentuje Erik Kmeť, jednatel investiční skupiny K&L Rock.

Volkswagen se snažil při prezentaci akcií uvádět Porsche jako příklad stabilní firmy, kterou investoři v těžkých časech ocení.

„Porsche bylo a je perlou skupiny Volkswagen,“ řekl agentuře Reuters Chris-Oliver Schickentanz, šéf investičních fondů Capitell. „Vstup na burzu velmi transparentně ocenil hodnotu firmy a to bude mít pozitivní přínos i pro akcionáře VW,“ dodal.

Na trh se nedostávají všechny akcie firmy, majoritní vlastník Volkswagen si ponechává tři čtvrtiny. Zbylá obchodovaná čtvrtina se pak dělí na dvě poloviny: 12,5 procenta kupuje Porsche SE, tedy zakládající rodina Porsche–Piëch, dalších 12,5 procenta připadne externím investorům.

Porsche bude mít celkem 911 milionů akcií, z toho polovinu kmenových a polovinu prioritních. Ty mají proti kmenovým akciím přednost například při vyplácení dividend, ale nejsou s nimi spojena hlasovací práva.

Volkswagen hodlá získané peníze použít mimo jiné na financování miliardových investic do digitálních technologií a do elektromobility, na kterou se v poslední době intenzivně zaměřuje. Experti odhadují, že do roku 2030 by právě elektromobily měly Porsche zajišťovat většinu tržeb.

Celkový výtěžek z prodeje akcií v rámci IPO by měl podle Reuters dosáhnout až 19,5 miliardy eur.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...