Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bývalý šéf drah Kurucz dohazuje jejich ziskový klenot Kellnerovi

Ekonomika

  10:15
PRAHA - Operátor O2 se snaží vlámat do společnosti ČD Telematika většinově vlastněné Českými drahami. Bývalý šéf firmy Daniel Kurucz kvůli tomu čelí podezření ze střetu zájmů.

Šéf Českých drah Daniel Kurucz. foto: MAFRA - Dan Materna

Podíl v nenápadné, ale výrazně ziskové části Českých drah chce koupit operátor O2, patřící skupině PPF miliardáře Petra Kellnera. Jeho lidé neponechali nic náhodě a pro vstup do společnosti ČD Telematika najali bývalého ředitele celého státního podniku, dnes lobbistu Daniela Kurucze.

Loni odvolaný ředitel se tak ocitl v podezření, že zneužívá informace, které získal ještě ve funkci, kterou opustil bez velkého odstupného. Jeho angažmá se nezamlouvá především současnému vedení drah. „Řeší to naši právníci, jde o hrozící střet zájmů a zneužívání důvěrných informací,“ říká generální ředitel Pavel Krtek.

ČTĚTE TAKÉ:

O celou kauzu se zajímají poslanci i vláda. Sám Kurucz ale obvinění odmítá s tím, že je pouze poradcem a konflikt se svým dřívějším působením prý nevidí. Jeho úloha má skončit s dokončením akvizice O2 a v Telematice se nemá nadále angažovat.

Prostřednictvím Kurucze oslovuje Kellnerovo O2 menšinové akcionáře držící v Telematice dohromady 11,65 procentní podíl. Transakce ale zdaleka není uzavřená. Podle Tomáše Psoty ze společnosti OHL ŽS, jednoho z minoritářů, ještě formální nabídku ani neobdrželi.

Zájem O2 dostat se do společnosti vzrostl poté, co v ní loni na konci roku získal necelých 30 procent jeden z menších operátorů Dial Telecom. Šéf drah Krtek tvrdí, že změny menšinových podílů nemají na dceřinnou Telematiku vliv, protože sám státní podnik drží téměř šedesát procent jejich akcií.

Snaha O2 o minoritní podíl má být ale jen první krok. „Oslovili jsme dozorčí radu Českých drah s tím, že by O2 chtěla jednat i o získání většiny ve společnosti,“ tvrdí Kurucz. Jeho nástupce ve vedení drah Krtek to ale striktně odmítá: „V žádném případě nic ze svého podílu neprodáme.“

Boj o státní sítě

Telematika vlastní především 3500 kilometrů optických kabelů položených s železničními tahy. Díky tomu je v takzvaných páteřních sítích hlavním konkurentem právě O2, které své kabely zdědilo po státním Českém Telecomu. Na připojení do nich závisejí všichni malí poskytovatelé internetu do firem i domácností. Ceny mají přitom běžně výrazně nižší tam, kde služby nabízí i dcera Českých drah.

Alespoň menšinový podíl by tak Kellnerově operátorovi umožnil kontrolovat případné plány na spojení s druhým akcionářem Dial Telecom. Ten má vlastní síť a O2 konkuruje hlavně u zakázek pro firmy a státní instituce.

České dráhy chtěly Telematiku původně získat celou. „Chtěli jsme koupit 100 procent akcií a buď podnik dále provozovat, nebo prodat,“ tvrdí bývalý šéf Kurucz. S O2, které ho dnes platí, prý v té době nijak nejednal. Transakci údajně jen nestihl dokončit před odchodem z funkce začátkem loňského listopadu.

Kurucz tvrdí, že se k němu nedostala nabídka na prodej více než čtvrtinového podílu v Telematice za 198 milionů korun, kterou mu v červnu 2014 poslaly fondy Nyland a Titulus. Jejich 28,74 i 0,3 procenta od české firmy Morávka Centrum nakonec za obdobnou cenu koupil Dial Telecom. Podle Petra Kováče, který fondy při prodeji zastupoval, v té době s Kellnerovým O2 ani on nejednal a jeho zájem neregistroval.

Budoucnost nejasná

Dříve se spekulovalo především o plánu Českých drah využít dceřinou společnost k poskytování IT a telekomunikačních služeb státu. Podobný plán má přitom dlouhodobě i Česká pošta spadající pod ministerstvo vnitra.

Další budoucnost Telematiky dnes není jistá Současný šéf drah Krtek tvrdí, že v tuto chvíli není ještě jasné, kam bude dále dceřiná firma s ročním obratem přes miliardu a více než pěti stovkami zaměstnanců, přesně směřovat.

Podle posledních údajů za rok 2013 vykázala zisk EBITDA téměř 160 milionů korun. Celé dráhy se ve stejném období propadly do ztráty 1,6 miliardy. Telematice provozuje i bránu, která otevírá cestu na trh mobilním virtuálním operátorům. Minulý týden pak oznámila rozšíření jednoho ze tří datových center za desítky milionů korun. Kromě telekomunikací se tak snaží nabízet i ICT služby.

Autor: