Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dráhy si půjčily 5 miliard. Dluhopisy drží malé německé pojišťovny

USA

  17:00
PRAHA - Státní železniční dopravce získal nové věřitele. Pět miliard mu formou dluhopisů před měsícem poslaly menší regionální pojišťovny a penzijní fondy z Německa. České dráhy to považují za úspěch, většina z prodaných obligací je totiž splatná až za patnáct let.

Spirit of Brno – první elektrická lokomotiva Taurus od Siemensu ve firemním modrobílém nátěru s logem ČD. foto: MAFRA - Anna Vavríková

Peníze dopravce potřebuje hlavně na nákup či opravy vlakových souprav. Celkem přesahuje zadlužení Českých drah 34 miliard korun a většinu z něj tvoří právě obligace.

Dluhopisy prodávala firma už v minulých letech, nyní se ale zaměřila na německé investory. Půl roku připravovanou emisi svěřila Deutsche Bank. Vedení drah tvrdí, že se strefilo na správný trh, protože němečtí investoři měli zájem i za cenu nižších úroků.

A všechny cenné papíry za schválených pět miliard minulý měsíc bez problémů upsali.

PSALI JSME:

„Byl to velký úspěch. Nebyl problém upsat je na deset až patnáct let,což byla větší část dluhopisů. To tady dosud nebylo. Zatím byli věřitelé ochotní jít do rizika na pět či sedm let,“ popisuje nový šéf Českých drah Pavel Krtek.

Dopravce tak získal rychlé peníze na placení svých závazků a bude je muset vrátit až za poměrně dlouhou dobu. Desetileté dluhopisy jsou na úrok 2,9 procenta a patnáctileté na 3,5 procenta. 

Německý trh je podle vedení ČD atraktivní například z hlediska důvěry investorů. Dosud firma nabízela dluhopisy spíš na anglosaském akciovém trhu.

Rychlé Německo

„Předchozí emise dluhopisů měly úplně jinou povahu. Byly to veřejně obchodované obligace v Londýně, USA a podobně. Nám nyní banky poradily Německo. Když vydáte emisi eurodluhopisů, je to na tři čtvrtě roku, německé cenné papíry jsou relativně rychlé,“ popisuje Krtek.

České dráhy v listopadu prodaly dluhopisy za pět miliard korun, tedy 180 milionů eur. Na patnáct let upsaly 150 milionů a na deset let zbylé peníze.

Firma vydávala dluhopisy v minulých třech letech. Obligace tvoří drtivou většinu jejího dluhu. V pololetí roku 2014 šlo o téměř 21 miliard korun z celkových 34,4 miliardy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!