Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

BYZNYS DNE: Kdo vydělá na Trumponomice, aneb vyplatí se sázka na nejistotu?

Ekonomika

  18:35
PRAHA - Výběr ekonomických zpráv 9. listopadu 2016: Komu půjde po krku Trumpova administrativa, Penta prodala Florentinum a Tesco Letňany.

Podobizna Donalda Trumpa v plamenech. foto: Reuters

Americký i světový byznys si po zvolení Donalda Trumpa začal klást řadu otázek a jednou z nejpalčivějších je, komu půjde administrativa nového prezidenta takříkajíc „po krku“. Demokraté jsou tradičně přísnější vůči velkým korporacím a monopolům. Jenže byl to právě nástup Baracka Obamy, který ukončil antimonopolní vyšetřování Googlu. Ten je s dalšími IT giganty, jež podporují spíše demokraty, aktuálně v hledáčku Evropské komise, což zatěžuje i transatlantické vztahy. Uvidíme, co Donald.

Vítězství Trumpa nejprve znervóznilo světové i evropské trhy. Akcie i dolar však po počátečním šoku zmírnily počáteční ztráty a hodně tomu pomohl vítězův smířlivý projev. Po mohutných propadech na termínových trzích se zklidnily a středeční obchodování zahájilo kolem úterních hodnot. Hlavní americké indexy tak neztratily prakticky nic ze zisků z počátku týdne, kdy investoři všeobecně sázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové. Sázka na nejistotu, jak se také někdy překládá pojem „shorotvat“, se zkrátka občas vyplácí.

Kromě amerických voleb se v Česku seběhly i významné realitní obchody. Investiční skupina Penta oznámila, že podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily, ale podle informací ČTK se cena pohybuje kolem 283 milionů eur, tedy přes 7,6 miliardy korun. Potvrdily se tak informace, které tento týden přinesly LN. CEFC navíc prý ve finálovém rozstřelu porazila německou Allianz.

Obchodní řetězec Tesco prodal pražské Obchodní centrum Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Hodnotu miliardové transakce firmy nezveřejnily. Dohoda podléhá schválení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Hypermarket Tesco v Letňanech, vlajková prodejna řetězce, zůstává v provozu na základě dlouhodobého pronájmu.

Autoři: , ,