Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

ČD si chtějí pronajmout moderní vlaky, nabízená cena se jim ale nezdá

České dráhy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Plánované nasazení osmi moderních nízkopodlažních motorových vlaků na české koleje se komplikuje. České dráhy dostaly pouze jednu nabídku, která však zhruba o 80 procent převyšuje původní finanční představy firmy.

O osudu tendru se rozhodne v nejbližších dnech, řekl dnes na dotaz ČTK generální ředitel drah Petr Žaluda.

Moderní vlakové jednotky měly jezdit od letošního prosince na trasách Praha - Písek - České Budějovice a Praha - Rakovník. Akvizici však od počátku provází smůla.

Vyhlášení soutěže dráhy několik měsíců odkládaly a během tendru se musel prodlužovat termín pro podání nabídek. Cenu šestiletého pronájmu odhadla firma na 400 milionů korun bez daně z přidané hodnoty.

Dnes provoz na obou tratích zajišťují především těžké lokomotivy se dvěma vagony a velkou spotřebou.

Zanedbaný vozový park patří k největším problémům drah. Do jeho obnovy dráhy investují mimo jiné peníze za majetek, který byl loni převeden na Správu železniční dopravní cesty. Letos to bude rekordních 4,5 miliardy Kč.

Dráhy kupují například nové pantografy CityElefant nebo rekonstruované motoráčky Regionova. Vyhlásily také tendr na nákup stovky ojetých vagonů ze zahraničí.

Podle Žaludy by bylo třeba investovat pět až osm miliard korun ročně, aby se průměrný věk vozidel dostal a udržel na patnácti letech. Nyní se blíží 30 rokům, některé pantografy v Praze už překročily čtyřicítku.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...