Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celkem 2,6 milionu zahraničních turistů se v Česku ubytovalo jinde než v hotelu, třeba přes Airbnb

Ekonomika

  10:52
Praha - Zhruba desetina zahraničních turistů se v Česku ubytovala v ostatních ubytovacích zařízeních, kam spadá i Airbnb. Z 27,8 milionu zahraničních návštěvníků šlo o 2,6 milionu lidí. V hotelech a penzionech jich přespalo 8,3 milionu. Celkově přijelo do Česka od ledna do konce září o 4,8 procenta více zahraničních turistů. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl Český statistický úřad.

Do Česka přijelo od ledna do konce září o 4,8 procenta více zahraničních turistů. foto: MAFRA

Jednodenních návštěvníků bylo za devět měsíců 14,5 milionu. Tranzitujících cestujících, kteří Českem jen projeli, bylo za tři čtvrtletí 2,4 milionu. Z celkového počtu návštěvníků tedy bylo 39 procent turistů, 52 procent jednodenních návštěvníků a devět procent bylo tranzitujících cestujících.

Kvůli rozmachu Airbnb klesá obsazenost pražských hotelů

V hromadných ubytovacích zařízeních se od počátku roku do konce září ubytovalo 16,8 milionu turistů, ve srovnání s loňským rokem o 6,6 procenta více. Převažovali přitom domácí turisté, kterých se ubytovalo přes 8,5 milionu. Hostů ze zahraničí přijelo celkem 8,1 milionu, meziročně o 4,7 procenta více.

Cizinců se v hotelech, penzionech a kempech ubytovalo celkem 8,1 milionu. „Před čtyřmi lety přitom stejné množství zahraničních turistů přijelo do Česka za celý rok. Příjezdy zahraničních turistů do Česka vytrvale rostou od roku 2012, za který jsou dostupná nejstarší data v současné časové řadě,“ uvedla uvedla mluvčí CzechTourismu Michaela Klofcová.

Dorazilo nejvíce Němců, počet Ukrajinců se téměř zdvojnásobil

Nejčastěji do ČR mířili návštěvníci z Německa (1,5 milionu), Slovenska (556 000) a Polska (519 000). V porovnání se stejným obdobím minulého roku se nejvíce zvýšil počet turistů z Ukrajiny, a to o 45,8 procenta. „Výrazný nárůst příjezdů ukrajinských turistů může souviset s četnými návštěvami příbuzných, kteří v Česku dlouhodobě žijí,“ řekla Klofcová.

„Více turistů k nám přijelo rovněž ze sousedních států, ale i dalších evropských zemí jako je Velká Británie, Nizozemí, Španělsko či Itálie. Na rozdíl od roku 2017 stagnovala poptávka po ubytování turistů z Jižní Koreje a z Ruska,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Meziročně vyšší počet hostů i přenocování zaznamenaly všechny kraje. Přes 100 000 hostů přibylo v Praze, Jihočeském a Jihomoravském kraji. V pražských hromadných ubytovacích zařízeních se ubytovalo 5,8 milionu hostů, tedy více než třetina celkového počtu v celé České republice.

Do českých kempů přijelo o pětinu víc turistů

„Drtivou většinu klientů pražských hotelů a penzionů tvoří cizinci. Od počátku roku využilo ubytovacích služeb pražských zařízení téměř pět milionů zahraničních turistů. U domácích turistů byl nejoblíbenější Jihomoravský kraj, kam jich od počátku roku zamířilo více než jeden milion,“ dodal vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Nárůst zaznamenaly kempy

Více hostů přenocovalo ve všech hlavních kategoriích ubytovacích zařízení kromě pětihvězdičkových hotelů, kde se celkový počet turistů meziročně snížil o 3,4 procenta. Naopak nejvyššího meziročního růstu dosáhly kempy, kam přijelo o 14,8 procenta více hostů.

Asociace hotelů a restaurací ČR letos upozornila, že nárůst zájmu o sdílené ubytování prostřednictvím aplikací jako Airbnb se začal projevoval v obsazenosti pražských hotelů. Pražští radní v září schválili návrh, podle něhož město bude chtít změnu zákona, která provozování sdíleného ubytování upraví. Loni se v Česku přes Airbnb ubytovalo 1,02 milionu hostů, což byl meziroční nárůst o polovinu. Uvedla to už dříve společnost Airbnb, která v Česku funguje od roku 2009. Na trhu působí například i společnosti Flipkey, HomeAway, House Trip, Vacation Rentals či Vrbo.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat