Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Celkem 59 procent českých řidičů pociťuje za volantem jarní únavu

Ekonomika

  6:05
Celkem 59 procent českých řidičů pociťuje za volantem tzv. jarní únavu v důsledku dlouhodobé absence přirozeného tepla a slunce. Únava je za volantem rizikovým faktorem, který se stává příčinou až třetiny dopravních nehod. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali.
Smog z aut - ilustrační foto.

Smog z aut - ilustrační foto. foto: MAFRA: Alexandr Satinský

Obdobně jako alkohol únava způsobuje ospalost, tím zpomaluje reakce, zhoršuje rozhodovací schopnosti a snižuje vnímavost. Že je nebezpečné řídit pod vlivem alkoholu, ví asi každý, ale málokdo si uvědomuje, že usednout za volant unavený a ospalý je stejně smrtelně nebezpečné,“ uvedla lékařka asistenční služby Europ Assistance Jana Ježková.

Doporučují se přestávky po každých dvou hodinách

Nejvíce pociťují řidiči únavu večer, kdy je to plných 38 procent. Čtvrtina jich bývá nejčastěji unavená kolem poledne a jen malá část šoférů na sobě cítí únavu a ospalost ráno.

„Celých třiaosmdesát procent šoférů si na delších trasách dává pravidelné přestávky, které jsou pro organismus a udržení pozornosti velmi důležité,“ uvedl mluvčí Generali Jiří Cívka. Doporučuje se, aby si řidiči dělali přestávky každé dvě hodiny nebo po každých 180 kilometrech. Pokud se však dostaví ospalost, měli by řidič zastavit dříve.

Po méně než dvou hodinách si ale pauzu dává jen 28 procent českých řidičů, většina zastavuje na přestávku až po více než čtyřech hodinách za volantem. A 12 procent vydrží za volantem na jeden zátah až šest hodin.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat