Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Thajská rýže je nejdražší od poslední potravinové krize, viníkem je klima

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

V Asii, kde se vypěstuje i zkonzumuje drtivá většina rýže světa, rostou obavy o potravinovou bezpečnost. Zemědělce trápí sucho spolu s vlnou veder a jednotlivé země mohou následovat Indii v zákazu exportu této základní komodity. V Thajsku tento týden poskočila cena rýže na maximum od dob potravinové krize z roku 2008.
  18:51

Kvůli suchu stoupla tento týden cena rýže v Thajsku, které je druhým největším vývozcem světa, na 650 dolarů (14,3 tisíce korun) za tunu, nejvíce za posledních patnáct let, informuje agentura Bloomberg.

Na vláhu náročná plodina je přitom klíčovou ingrediencí v jídelníčku značné části planety. Tvoří šedesát procent kalorického příjmu obyvatel jihovýchodní Asie a Afriky a dokonce sedmdesát procent v zemích jako Bangladéš.

Cenové skoky přiškrcují globální trh s potravinami, který už tak tíží extrémní teplotní výkyvy nebo osud černomořské obilné dohody, od které Rusko v červenci odstoupilo. Tou dobou navíc indická vláda ve snaze chránit domácí trh omezila vývoz většiny druhů rýže.

Podle expertů je možné, že Indie spustí dominový efekt v sousedních zemích. „Tyto země si často berou příklad jedna od druhé, jedna uvalí exportní restrikce a další se přidá,“ řekl Joseph Glaubert z Mezinárodního institutu pro výzkum potravinové politiky. Vysoká cena rýže navíc podle něho bude mít nejvyšší dopad na nejzranitelnější regiony. „Odnesou to ti nejchudší,“ tvrdí.

El Niño

Klimatický jev, který se vyskytuje v Tichém oceánu v oblastech kolem rovníku. Během této fáze dochází k abnormálnímu oteplování povrchových vod ve středním a východním Tichém oceánu.

Klimatický fenomén trvá okolo jednoho roku, ovlivňuje atmosféru ve velkém rozsahu a jeho signály lze detekovat po celé planetě.

Devadesát procent rýže se pěstuje v Asii, nicméně kvůli suchému počasí a efektu El Niño obavy o navyšování obchodního protekcionismu stoupají. „Plodina podraží o dalších sto dolarů (2 200 korun) za tunu v následujících dvanácti měsících,“ predikuje Peter Timmer, profesor Harvardovy univerzity, který se léta zabývá potravinovou bezpečností.

„Otázka je, jestli bude růst postupný, aby měli konzumenti čas se přizpůsobit, nebo se cena nárazově vyšplhá na tisíc dolarů nebo i více,“ dodává Timmer, který spolupracoval s vládami asijských zemí po krizi roku 2008. Tehdy ceny přesahovaly tisíc dolarů poté, co omezili svůj vývoz největší producenti z Indie a Vietnamu.

Thajští politici podporují zemědělce, kteří bojují se suchem a vlnami veder, v přechodu na plodiny, které potřebují méně vody. V Indonésii teď místo rýže sází mnoho farmářů na kukuřici a zelí.

„Rozvojové země jsou k cenovým šokům daleko zranitelnější vzhledem k poměrům potravin ve spotřebním koši,“ říká Chua Hak Bin, hlavní ekonom singapurské banky Maybank. Podle něj mohou klimatické změny a El Niño značně narušit zemědělskou produkci a hnát globální inflaci vzhůru.

Dodává ale, že ceny kontrolované příslušnými vládami a dotace zemědělcům by inflaci v zemích, kde se rýže konzumuje nejvíce, mohly udržet pod pokličkou. „Tato epizoda vypadá docela krotce v porovnání s potravinovou krizí v roce 2008,“ tvrdí Chua.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!