Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena zlata se blíží k maximu

Ekonomika

  15:59
Cena zlata se kolem třetí hodiny dostala těsně pod 1000 dolarů za troyskou unci a přiblížila se tak k historickému maximu. Hranici 1000 dolarů zlato prorazilo zatím pouze dvakrát, a to loni v dubnu a červenci. Pozadu nezůstavují ani ostatní drahé kovy, zisky si připisuje platina i stříbro.
Zlatá cihla

Zlatá cihla foto: AFP

Za růstem ceny žlutého kovu jsou problémy, s nimiž se potýká globální ekonomika, útěk investorů od rizikových transakcí a pokles cen akcií, uvedla agentura Reuters.

Kontrakt na zlato s dodáním v dubnu se krátce po 15:00 SEČ prodával za 997,80 USD/oz, a žlutý kov tak byl proti předchozímu závěru dražší o více než dvě procenta. Krátce předtím se cena dostala až na 1000,30 USD, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského července.

Očekává se, že jakmile největší projevy krize odezní, začne se prudce zvyšovat inflace, což bude přímý důsledek masivního tištění nových peněz a rychlé expanze měnové báze.

Obavy investorů pramení z opatření, s nimiž na podporu svých ekonomik a pomoc bankám přicházejí jednotlivé vlády. Kvůli pomoci je třeba natisknout značné objemy nových peněz, což později velmi pravděpodobně znovu oslabí americkou měnu a způsobí inflaci.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat