Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena zlata se blíží k maximu

Ekonomika

  15:59
Cena zlata se kolem třetí hodiny dostala těsně pod 1000 dolarů za troyskou unci a přiblížila se tak k historickému maximu. Hranici 1000 dolarů zlato prorazilo zatím pouze dvakrát, a to loni v dubnu a červenci. Pozadu nezůstavují ani ostatní drahé kovy, zisky si připisuje platina i stříbro.
Zlatá cihla

Zlatá cihla foto: AFP

Za růstem ceny žlutého kovu jsou problémy, s nimiž se potýká globální ekonomika, útěk investorů od rizikových transakcí a pokles cen akcií, uvedla agentura Reuters.

Kontrakt na zlato s dodáním v dubnu se krátce po 15:00 SEČ prodával za 997,80 USD/oz, a žlutý kov tak byl proti předchozímu závěru dražší o více než dvě procenta. Krátce předtím se cena dostala až na 1000,30 USD, což je nejvyšší hodnota od poloviny loňského července.

Očekává se, že jakmile největší projevy krize odezní, začne se prudce zvyšovat inflace, což bude přímý důsledek masivního tištění nových peněz a rychlé expanze měnové báze.

Obavy investorů pramení z opatření, s nimiž na podporu svých ekonomik a pomoc bankám přicházejí jednotlivé vlády. Kvůli pomoci je třeba natisknout značné objemy nových peněz, což později velmi pravděpodobně znovu oslabí americkou měnu a způsobí inflaci.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat